Tegoroczna akcja zainicjowana została przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i Zespół ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej z okazji święta formacji. Celem trwającej od 8 lutego do 19 marca, była pomoc w ratowaniu życia ludzkiego poprzez łagodzenie deficytu krwi w placówkach leczniczych oraz bankach krwi. Epidemia koronawirusa zwiększyła zapotrzebowanie na krew, dlatego funkcjonariusze i pracownicy systematycznie inicjują i włączają się w takie akcje.
- W jednostkach naszego okręgu służbę pełni ponad 180 honorowych dawców krwi, z roku na rok przybywa także osób, którzy posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. To wyróżnienie szczególne, mogą je otrzymać osoby, które w dowolnym okresie czasu oddały odpowiednią ilość krwi lub jej składników. Aktualnie w naszym okręgu jest ich 50 - wyjaśnia kpt. Edyta Radczuk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.
Przy Areszcie Śledczym w Lublinie działa od 2017 roku Klub Honorowych Dawców Krwi PCK, który zrzesza 32 członków. Na swoim koncie ma kilka samodzielnie przeprowadzonych zbiórek krwi i udział w akcjach organizowanych na terenie Lublina.
- Ideą, jaka przyświecała utworzeniu klubu było dbanie o dobre imię Służby Więziennej, kształtowanie jej pozytywnego wizerunku w opinii społecznej, propagowanie idei krwiodawstwa w służbie i poza nią, jak również skonsolidowanie niezrzeszonych funkcjonariuszy honorowo oddających krew. Dotychczasowy wynik klubu wynosi około 250 litrów zebranej krwi - informuje kpt. Radczuk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.