reklama
reklama

Flagowy projekt unijny. Lubelska europosłanka Wcisło i radny Sejmiku liczą na samorządy [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Flagowy projekt unijny. Lubelska europosłanka Wcisło i radny Sejmiku liczą na samorządy [WIDEO] - Zdjęcie główne

Marta Wcisło | foto Dominika Polonis

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaLubelska europosłanka Marta Wcisło I radny Sejmiku Wojciech Sosnowski przygotowali stanowisko dotyczące Tarczy Wschód.
reklama

Lubelska europosłanka (Koalicja Obywatelska) Marta Wcisło i radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Wojciech Sosnowski (KO) przygotowali projekt stanowiska dla samorządów, które popiera Tarczę Wschód i apelują o unijne wsparcie dla regionów przygranicznych.

Autorzy zapowiadają, że skierują je do wszystkich samorządów i liczą, że zostanie ponad podziałami przyjęte.

- Bezpieczeństwo to dziś polska racja stanu. Bezpieczeństwo to Tarcza Wschód przeciwko której politycy PiS głosowali w Europarlamencie, w polskim sejmie i w samorządach - podkreśla Marta Wcisło.

reklama

- Zachęcamy wszystkich samorządowców z terenu województwa lubelskiego do poparcia stanowiska na rzecz Tarczy Wschód - dodaje Wojciech Sosnowski.

- Przygotowaliśmy stanowisko, które kierujemy do wszystkich samorządów w województwie lubelskim. Bo prawdziwy patriotyzm dzisiaj to działania na rzecz bezpieczeństwa - podkreśla Wcisło.

- A bezpieczeństwo powinno być ponad partyjne i ponad wszystkim - wtóruje europosłance radny. 

Stanowisko zostało już przyjęte np. przez radnych prezydenta Białej Podlaskiej - Michała Litwiniuka.

reklama

Dokument (zgodnie z dopiskiem na jego końcu) mają otrzymać: Roberta Metsola - Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Ursula von der Leyen - Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Tarcza Wschód

Program Tarcza Wschód to plan wzmocnienia wschodnich granic Polski poprzez budowę różnego rodzaju zabezpieczeń. Chodzi o te infrastrukturalne i naturalne bariery terenowe. Przewidziano w nim zastosowanie takich technologii, jak systemy antydronowe i systemy wykrywania zagrożeń. Został uznany za flagowy projekt UE. 

reklama

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości jakiś czas temu glosowali w Parlamencie Europejskim za odrzuceniem dokumentu uznającego Tarczę Wschód za ważny projekt dla unijnego bezpieczeństwa.  Natomiast w polskim Sejmie posłowie PiS głosowali przeciwko uchwale popierającej rezolucję Parlamentu Europejskiego, która uznawała Tarczę Wschód za kluczowy projekt dla bezpieczeństwa Unii.

Argumentowali, że rezolucja może prowadzić do marginalizacji NATO i oddawania kompetencji obronnych w ręce UE.

Pełna treść stanowiska

W obliczu niczym niesprowokowanej rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę, samorządy ze wschodniej części polski wzięły  na siebie ogromny ciężar tej wojny toczącej się tuż za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Nasz samorząd stał się nie tylko pierwszą linią solidarności europejskiej, ale także realnym zapleczem logistycznym, humanitarnym i społecznym dla działań wspierających Ukrainę oraz wzmacniających bezpieczeństwo całej wspólnoty europejskiej.   

reklama

Rada …………. wyraża pełne poparcie dla wszelkich działań podejmowanych przez przedstawicieli władz Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski, Komisję Europejską na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz ochrony wschodniej granicy NATO. 

Z całą stanowczością popieramy projekt Tarcza Wschód – inicjatywę mającą na celu budowę trwałych i skutecznych mechanizmów obrony oraz infrastruktury bezpieczeństwa na wschodnich terenach Polski i Europy. Uważamy, że Tarcza Wschód to kluczowy projekt dla przyszłości całej Unii Europejskiej i zasługuje na pełne, stabilne i długofalowe finansowanie ze środków Unii Europejskiej. 

Wspieramy tożsame stanowisko utworzenia specjalnego funduszu UE dla regionów przygranicznych, które odczuwają skutki wojny za wschodnią granicą Unii Europejskiej, zgłoszone przez Europarlamentarzystów do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. 

Wnioskujemy do Komisji Europejskiej o: 

1. objęcie projektu Tarcza Wschód dedykowanym mechanizmem finansowym na poziomie europejskim, uwzględniającym strategiczne znaczenie wschodniej granicy Unii Europejskiej; 

2. utworzenia specjalnego programu finansowego dla regionów przygranicznych  i przyfrontowych, takich jak Województwo Lubelskie, które z wielką odpowiedzialnością  
i ofiarnością realizują zadania o znaczeniu ogólnoeuropejskim – zarówno w wymiarze militarnym, infrastrukturalnym, jak i humanitarnym. 

Nasz samorząd deklaruje pełne wsparcie dla wszelkich działań służących wzmocnieniu polskiego bezpieczeństwa i stabilności naszego regionu – szczególnie takich projektów jak Tarcza Wschód, które powinny stać się europejskim priorytetem strategicznym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo