Reklama

Reklama

Dziś pogrzeb Izabelli Sierakowskiej. Była poseł spocznie na cmentarzu przy ul. Lipowej

Opublikowano: czw, 15 kwi 2021 09:26
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Dziś pogrzeb Izabelli Sierakowskiej. Była poseł spocznie na cmentarzu przy ul. Lipowej - Zdjęcie główne

Izabella Sierakowska | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W czwartek w południe na cmentarzu przy ul. Lipowej odbędzie się pogrzeb Izabelli Sierakowskiej. Była posłanką na Sejm RP i kandydowała na urząd prezydenta Lublina. W uroczystości weźmie udział m.in. Włodzimierz Czarzasty - wicemarszałek sejmu i Leszek Miller - były premier.

Reklama

W środę (31 marca) w wieku 74 lat zmarła Izabella Sierakowska. Jej pogrzeb odbędzie się w czwartek (15 kwietnia). Uroczystości zaczną się o godzinie 12.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej (wejście od ul. Białej, przy siedzibie Radia Lublin). Urna z prochami zmarłej będzie odprowadzona w asyście wojskowej do rodzinnego grobowca.

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Rodzina zmarłej odbierze Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, którym Sierkaowska została odznaczona pośmiertnie. Odznaczenie otrzymała za działalność publiczną od Andrzeja Dudy - prezydenta RP. Krzyż przekaże minister Andrzej Dera. W pogrzebie wezmą udział np. Włodzimierz Czarzasty - wicemarszałek sejmu, Leszek Miller - były premier,  Danuta Waniek, Jerzy Wenderlich i Krzysztof Janik.

Izabella Sierakowska urodziła się 22 września 1946 roku w Górze (województwo dolnośląskie). Ukończyła studia na Wydziale Filologii Rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Pracowała jako nauczycielka języka rosyjskiego. Kierowała lubelskim zarządem miejskim Związku Nauczycielstwa Polskiego. W 1980 wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1989 do 2005 z ramienia PZPR i Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawowała mandat posłanki. W 1996 była współautorką ustawy liberalizującej przepisy dotyczące aborcji. 

W wyborach samorządowych w 2006 roku w 1. turze wyborów na prezydenta Lublina zajęła pierwsze miejsce. W 2. turze przegrała z Adamem Wasilewskim. W tych samych wyborach została radną sejmiku lubelskiego. 

W wyniku wyborów parlamentarnych w 2007 roku wróciła do Sejmu jako posłanka. Z kolei w wyborach w 2010 roku ponownie ubiegała się bez powodzenia o urząd prezydenta Lublina, w 2011 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat senatora z własnego komitetu w okręgu lubelskim, a w 2014 r. o mandat radnej sejmiku z listy SLD Lewica Razem.

Była matką chrzestną statku "Lublin II”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy