reklama
reklama

Dyspensa po uroczystości Bożego Ciała. Gdzie na Lubelszczyźnie wierni mogą jeść mięso?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Dyspensa po uroczystości Bożego Ciała. Gdzie na Lubelszczyźnie wierni mogą jeść mięso? - Zdjęcie główne

Archikatedra Lubelska (uroczystość Boże Ciała - 30 maja 2024 r.) | foto Dominika Polonis

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Metropolita lubelski i biskup siedlecki udzielili dyspensy od jedzenia mięsa w piątek.
reklama

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego "W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są wszystkie piątki całego roku i czas wielkiego postu". Prawem o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

W czwartek (31 maja) przypadła uroczystość Bożego Ciała. Metropolita lubelski udziełił dyspensy na kolejny dzień w związku z postem. 

- Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik udzielił dyspensy od charakteru pokutnego, w tym od zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych, w piątek 31 maja 2024 r. (piątek po uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej), wszystkim wiernym Archidiecezji Lubelskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Archidiecezji - poinformowała Archidiecezja Lubelska.

Do Archidiecezji Lubelskiej należą takie dekanaty jak np. kazimierski, lubartowski, lubelski podmiejski, lubelski południowy, północny, śródmiejski, wschodni i zachodni, łęczyński, michowski, opolski, puławski.

Dyspensa na Lubelszczyźnie objęła też diecezję siedlecką, do której należą m.in. dekanat parczewski, wisznicki, komarowski, radzyński, adamowski, łukowski I, łukowski II, międyrzecki, bilski południe, bialski północ.

- Wierni Kościoła katolickiego, czyniąc pokutę, we wszystkie piątki całego roku zachowują wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych (kan. 1250-1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Mając jednak na uwadze dobro duchowe wiernych – zgodnie z kanonem 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego – udzielam wszystkim wiernym Diecezji Siedleckiej oraz przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania wspomnianej wstrzemięźliwości w dniu 31 maja br., czyliw piątek po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - poinformował Kazimierz Gurda, biskup siedlecki.

Zgodnie z Kodeksem biskup diecezjalny może dyspensować wiernych "ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych albo karnych ani tych, od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana dla Stolicy Apostolskiej albo dla innej władzy".

Nie wszystkie archidiecezje w Polsce zostały na ten dzień objęte dyspensami. Dyspensy obejmują tylko archidiecezje: lubelską, warszawską, białostocką, gdańską, gnieźnieńską, przemyską, katowicką, warmińską, wrocławską, Obejmuje też takie diecezje jak: warszawsko-praska, płocka, bydgoska, gliwicka, koszalińsko-kołobrzeska, łomżyńska, opolska, kielecka, ełcka, legnicka, siedlecka, włocławska, toruńska, pelplińska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama