reklama
reklama

Do 1 lutego trwają zgłoszenia do "małego ZUS"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Do 1 lutego trwają zgłoszenia do "małego ZUS"  - Zdjęcie główne

Do 1 lutego trwają zgłoszenia do "małego ZUS" | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Do 1 lutego przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do ulg w ramach „małego ZUS” na ten rok, czyli obniżonych składek społecznych uzależnionych od wysokości dochodu firmy.
reklama

"Mały ZUS"

"Mały ZUS" to ulga dotycząca składek społecznych (z wyłączniem zdrowotnej, którą opłaca się w pełnej wysokości), dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Należy pamiętać, że jeśli firma działała krócej niż rok, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności. Co więcej, z ulgi skorzysta tylko osoba, prowadząca działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. „Mały ZUS” można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Zgłoszenia do 1 lutego

Przedsiębiorca, chcący w tym roku rozpocząć korzystanie z „małego ZUS”, powinien zgłosić się maksymalnie do 1 lutego. Można to zrobić, składając wyrejestrowanie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z dotychczasowym kodem ubezpieczenia (na formularzu ZWUA) i rejestrując się z nowym kodem: 05 90 albo 05 92 (na formularzu ZUA lub ZZA).

- Osoba, która korzystała z „małego ZUS” w ubiegłym roku i nadal spełnia do niego warunki w 2021 roku, nie musi ponownie zgłaszać się do ulgi - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Osoby, które będą korzystać z ulg w tym roku, muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe za pierwszy miesiąc opłacania składek w obniżonej wysokości i trzeba je wysłać do terminu płatności składek, np. za styczeń - do 10 lub 15 lutego. W dokumentach podaje się informacje o rocznym przychodzie, dochodzie i formach opodatkowania.

Kwoty składek

Natomiast kwota składek na „małym ZUS” zależy od dochodu przedsiębiorcy.

- Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Podstawa wymiaru składek musi mieścić się pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, czyli między 840 a 3155,40 zł w 2021 roku - dodaje prezes ZUS.

Ulgi nie dla wszystkich

Nie każdy jednak może korzystać z „małego ZUS”. Wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej).

- Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim - „Małego ZUS” nie mogą opłacać osoby, które dopiero założyły firmę. One mogą jednak korzystać z innych możliwości: najpierw 6-miesięcznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne, a potem dwóch lat preferencyjnych składek. Wszystkie te ulgi są dobrowolne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama