reklama
reklama

Będzie wystawa prototypów wynalazków na Politechnice Lubelskiej

Opublikowano:
Autor:

Będzie wystawa prototypów wynalazków na Politechnice Lubelskiej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaWystawa prototypów wynalazków, wręczenie medali z zagranicznych targów innowacji oraz rozstrzygnięcie konkursu „Wschodzący Innowatorzy” to program Innovation Open Day na Politechnice Lubelskiej.
reklama

- Spotkanie jest okazją do zwrócenia uwagi na praktyczny wymiar badań i wynalazczości. Staramy się być jak najbliżej przemysłu, po to, aby osiągnięcia naukowe mogły zostać wykorzystane w praktyce. Dlatego pokażemy naszą ofertę przedsiębiorcom, licząc na współpracę przy wdrożeniach. Zaprezentujemy 26 nowych rozwiązań będących efektem pracy naszych naukowców - mówi dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej, Paweł Chrapowicki. - W ubiegłym roku zgłosiliśmy do opatentowania 175 wynalazków. W celu zwiększenia szans wdrożenia nasi badacze skupili się na wykazaniu możliwości przemysłowego zastosowania swoich rozwiązań.

reklama

Na wystawie, wśród prototypowych urządzeń, procesów i rozwiązań znajdą się: zestaw do ochrony dróg oddechowych, inhalacji, leczenia albo do kosmetyki skóry twarzy; modułowy dom jednorodzinny w technologii betonowej prefabrykowanej; bezzałogowy statek powietrzny wykorzystujący mechanikę jonów powietrza; prototyp krzemowego ogniwa fotowoltaicznego; aktywna aerodynamika samochodów ciężarowych; ekonomiczny system magazynowania energii oraz ochrony prosumenckiego systemu fotowoltaicznego; urządzenie i sposób zabezpieczenia antykradzieżowego, zwłaszcza motocykli; sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów z odpadowych materiałów polimerowych.

Kolejnym punktem Innovation Open Day będzie wręczenie naukowcom z Politechniki Lubelskiej medali (4 złote i 1 srebrny) otrzymanych za wynalazki zaprezentowane na międzynarodowych targach innowacji: Intarg w Katowicach oraz Concours Lepine w Paryżu.

reklama

Jak przyznaje rektor prof. Zbigniew Pater, udział w targach wynalazczości to najskuteczniejsza forma promowania na rynku nowej technologii lub innowacyjnego produktu. 

- Opracowanie wynalazku to tylko połowa sukcesu, trzeba go jeszcze umieć sprzedać. A takie wydarzenia, przyciągające świat nauki, biznesu oraz inwestorów, są do tego idealne. Dlatego nasi naukowcy w nich chętnie uczestniczą, często osiągając sukcesy w postaci medali i wyróżnień. To dla badaczy potwierdzenie ich umiejętności opracowywania rozwiązań na międzynarodowym poziomie i dowód, że są w stanie skutecznie konkurować z naukowcami na całym świecie - podkreśla rektor.

reklama

Wszystkie wynalazki były oceniane przez jurorów. Brali oni pod uwagę poziom nowatorstwa, techniki i technologii, zapotrzebowanie społeczne, możliwości wdrażania i sprzedaży, potwierdzenie skuteczności rozwiązań stosownymi wynikami badań. Zostaną również wręczone nagrody w konkursie „Wschodzący Innowatorzy”.

- Konkurs polegał na zaproponowaniu przez uczniów lubelskich szkół średnich rozwiązań problemów technicznych zgłoszonych przez przedsiębiorców. Ogłosiliśmy go w grudniu 2022 roku. Uczniowie przez pół roku pracowali nad przekazanymi przez firmy zagadnieniami. 19 czerwca sześć najlepszych zespołów zaprezentowało się przed komisją konkursową. Finał konkursu odbędzie się podczas Innovation Open Day – zwycięzcom wręczymy nagrody ufundowane przez Politechnikę Lubelską oraz firmy - informuje Magdalena Szukała z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. 

reklama

Innovation Open Day odbędzie się 21 czerwca w godz. 9.00-12.00 w auli III na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama