Reklama

Reklama

Będzie pomoc dla lubelskich przedsiębiorców? To niższe stawki za zajęcie pasa drogowego przez cały 2021 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Będzie pomoc dla lubelskich przedsiębiorców? To niższe stawki za zajęcie pasa drogowego przez cały 2021 rok - Zdjęcie główne

Obniżki dotyczą obiektów handlowych, działających m.in. przy cmentarzach i na Starym Mieście i są to np. kioski, pawilony piekarnicze, kwiaciarnie i ogródki gastronomiczne | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Rada Miasta będzie głosować nad uchwałą o przedłużeniu okresu obowiązywania obniżonych stawek za zajęcie pasa drogowego przez przedsiebiorców, którzy mają ograniczoną działalność z powodu pandemii. Niższe stawki miałyby obowiązywać przez cały 2021 rok.

Reklama

W czwartek (17 grudnia) odbędzie się sesja Rada Miasta Lublin. Wśród uchwał, jakie będą podejmowane jest m.in. ta o przedłużenie okresu obowiązywania obniżonych stawek za zajęcie pasa drogowego. Projekt przygotowany przez Zarząd Dróg i Mostów zakłada możliwość utrzymania preferencyjnych kwot do końca 2021 roku. Decyzją Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina preferencyjne stawki wynajmu powierzchni pod ogródki gastronomiczne będą też w przyszłym roku obowiązywały na Deptaku. Takie działania są kontynuacja miasta na rzecz lokalnych przedsiębiorców, którzy w związku z epidemią, maja ograniczoną działalność. Prezydent podkreśla, że w trudnym położeniu są zwłaszcza najmniejsi przedsiębiorcy. 
 
- Na najbliższej sesji Rady Miasta zwrócimy się do miejskich radnych, aby na cały kolejny rok pozostawić przyjęte w tym roku obniżone stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dla osób prowadzących drobną działalność gospodarczą. To bardzo ważne, zwłaszcza dla właścicieli stoisk prowadzących sprzedaż detaliczną w pasie drogowym, których obiekty, mimo ograniczonego funkcjonowania lub całkowitego ich braku, nadal zajmują przestrzeń publiczną - mówi Krzysztof Żuk, dodając, że okres Wszystkich Świętych, gdy decyzją Rządu RP zamknięto cmentarze, a więc ograniczono też zarobki przycmentarnym przedsiebiorcom, umocnił władze Lublina, że należy kontynuować wpieranie przedsiębiorców i dlatego podjęto decyzję o przełużeniu terminu obowiązaywania aktualnej uchwały. 
 

Zgodnie z obowiązującą uchwałą od 1 czerwca do końca 2020 roku przedsiębiorcy prowadzący stoiska handlowe w pasie drogowym, wnoszą opłatę za jego zajęcie w wysokości 50% obowiązującej stawki. Dotyczy to przede wszystkim obiektów handlowych, działających m.in. przy cmentarzach i na Starym Mieście. Chodzi o np. kioski, pawilony piekarnicze, kwiaciarnie i ogródki gastronomiczne. W projekcie uchwały proponuje się, żeby taka możliwość objęła również cały przyszły rok.

Podobną pomoc dla przedsiębiorców, głównie restauratorów i sprzedawców kwiatów oraz zniczy, niedawno w interpelacji do prezydenta Żuka, proponował Marcin Nowak - wiceprzewodniczący RM. Poprosił o prolongatę czasowego obniżenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. Chodzi o stawki dla przedsiębiorców borykających się ze skutkami pandemicznych obostrzeń, przez które stracili przychody. Podkreślił m.in. że Jego zdaniem taka uchwała jest powinnością władz Lublina wobec lokalnych przredsiębiorców, którzy starają się przetrwać trudny czas pandemii, bo zminimalizowałby skutki pandemicznych ograniczeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy