Reklama

Reklama

Będą pracować nad budową magazynów energii. Uczelnia, spółka i producent kabli podpisali list intencyjny

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Politechnika Lubelska, MPK Lublin i Grupa Tele-Fonika Kable S.A. podpisały list inetcjny dotyczący współpracy. Chodzi o budowę modułowych magazynów energii, które pozwolą na generowanie oszczędności.

Reklama

Politechnika Lubelska z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Lublin i Tele-Fonika Kable Group będą pracować nad projektem dotyczącym budowy modułowych magazynów energii o mocy 300 kW i pojemności co najmniej 240 kWh każdy. W efekcie powstaną trzy pilotażowe magazyny energii: jeden na terenie uczelni służący do badań funkcyjnych, kolejny w jednym z zakładów produkcyjnych  TFKable i jeden w zajezdni MPK Lublin.

List intencyjny w tej sprawie został podpisany w środę (24 marca) przez prof. Zbigniewa Patera - rektora Politechniki, Tomasza Fularę - prezesa MPK Lublin i Jakuba Siemińskiego - dyrektora Działu Rozwoju Tele-Fonika Kable S.A.

- Magazyn ma posiadać budowę kontenerową z możliwością równoległego łączenia kilku/kilkunastu magazynów, aby zwiększyć całkowitą moc i/lub pojemność, w zależności od potrzeb użytkownika. Magazyn ma być uniwersalny, tzn. ma mieć możliwość połączenia zarówno z siecią trójfazową niskiego napięcia, jak i z siecią napięcia stałego, np. siecią trakcyjną zasilającą trolejbusy - zapowiada dr inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej.

Dodatkowym atutem w przypadku magazynu ma być karta rozszerzeń, zawierająca mikrokontroler zarządzający magazynem na poziomie lokalnym. Za pomocą tego układu możliwe będzie profilowanie zużycia mocy i energii w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie redukcję mocy przyłączeniowej przedsiębiorstwa i generowanie oszczędności związanych ze zmniejszonym szczytowym obciążeniem.

Rozwiązanie ma być dedykowane dla przedsiębiorstw i być odpowiedzią na konieczność ograniczenia poboru mocy.

- Dzięki temu projektowi będziemy mogli wykorzystywać magazynowaną energię. W przedsiębiorstwach, takich jak MPK Lublin, problem jest bardzo widoczny, bo szczytowy pobór mocy wynosi ponad 1500 kW, zaś średni dobowy – 70 kW. Generuje to ogromne koszty, wynikające z zapewnienia mocy przyłączeniowej przez zakład energetyczny. Proponowany magazyn ma pokryć częściowo zapotrzebowanie na energię i moc w chwilach, gdy dochodzi do maksymalnych obciążeń sieci. W efekcie, dobowa krzywa obciążenia zostanie spłaszczona i będzie możliwe obniżenie całkowitej mocy przyłączeniowej zakładu - mówi Tomasz Fulara, prezes zarządu MPK Lublin.

W planach są przepisy, według których przedsiębiorstwa będą obciążone dodatkową opłatą w zależności od stosunku trwania obciążenia pełną mocą przyłączeniową do całego czasu pracy przedsiębiorstwa (w skali dnia). Dlatego opłacalne jest obniżenie obciążenia w szczycie (poprzez rozładowywanie magazynu) i zwiększenie obciążenia w dolinie (poprzez ładowanie magazynu), bo im bardziej wyrównana będzie krzywa obciążenia, tym mniejsza będzie opłata, jaka spadnie na przedsiębiorstwo.

Projekt budowy mobilnych magazynów energii jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju  TFKable Group.

- Stanowią one naturalne uzupełnienie oferty dedykowanej dla odnawialnych źródeł energii tj. systemów kablowych średniego napięcia dla morskich i lądowych farm wiatrowych. Co istotne, funkcjonalnością tego rozwiązania będzie m.in. możliwość ich połączenia z farmą fotowoltaiczną, co pozwoli na zmniejszenie strat energii elektrycznej, eliminując konieczność jej wyłączenia spowodowaną na przykład wzrostem napięcia w sieci. Dzięki temu rozwiązaniu można będzie w sposób znaczny zwiększyć współczynnik autokonsumpcji parków fotowoltaicznych - przekonuje Jakub Siemiński, dyrektor Działu Rozwoju Tele-Fonika Kable S.A.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy