reklama
reklama

Andrzej Duda w Lublinie: Celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa i jak największego dobrobytu naszym obywatelom

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Andrzej Duda w Lublinie: Celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa i jak największego dobrobytu naszym obywatelom - Zdjęcie główne

Andrzej Duda | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina - Wszyscy wybrani w demokratycznych wyborach mamy jedno głębokie przeświadczenie, że najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego możliwego dobrobytu naszym obywatelom - mówił prezydent Andrzej Duda na Samorządowym Kongresie Trójmorza.
reklama

We wtorek rozpoczął się Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie po raz trzeci zostało zorganizowane w Lublinie. Kongres organizowany w Centrum Spotkania Kultur, jak informują organizatorzy, "jest platformą służącą wypracowaniu rozwiązań na rzecz rozwoju regionów zlokalizowanych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym".

"Forum odpowiada na bieżące działania, które dokonują się w obszarze społeczno-gospodarczym państw. Celem spotkań jest także niwelowanie różnic infrastrukturalnych Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do państw zachodnich" - informuje Lubelski Urząd Marszałkowski, organizator kongresu.

 

Andrzej Duda otworzył Samorządowy Kongres Trójmorza

Wydarzenie otworzył prezydent RP Andrzej Duda. Podczas swojego wystąpienia głowa państwa mówiła o tym, jak ważny jest Kongres Trójmorza.

- Bezpieczeństwo jest głównym tematem, właściwie wszystkich naszych spotkań. Mówię naszych w szerokim tego słowa znaczeniu, obecnych tutaj polityków szczebla centralnego i szczebla regionalnego. Wszędzie o bezpieczeństwie dyskutujemy, jako że wszyscy wybrani w demokratycznych wyborach mamy jedno głębokie przeświadczenie, że najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego możliwego dobrobytu naszym obywatelom. To jest nasza, nie ma żadnych wątpliwości, najważniejsza i najbardziej oczekiwana przez tych, którzy nas wybrali, rola - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

- To wydarzenie stało się bardzo ważną platformą wymiany doświadczeń w naszej części Europy. To już trzeci kongres realizowany w bardzo trudnych czasach - tym razem jesteśmy zaledwie 100 km od granicy Polski z Ukrainą, która padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. Dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem większości naszych spotkań. Trójmorze ma stanowić akcelerator, ma stanowić dodatkowy silnik, który wesprze nasz rozwój, przyspieszy go jeszcze i spowoduje, mam nadzieję w niedługim czasie, przynajmniej większość z naszych krajów przegoni zdecydowaną część gospodarek zachodnioeuropejskich, a poziom życia przekroczy to, co dzisiaj widzimy na zachodzie Europy. Jesteśmy temu już naprawdę bliscy - dodał.

 

Inauguracja Sieci Uniwersytetów Trójmorza

Podczas pierwszego dnia wydarzenia zainaugurowano Sieć Uniwersytetów Trójmorza. Liderem projektu został Katolicki Uniwersytet Lubelski. 

Sieć Uniwersytetów Trójmorza, do której KUL jako jej inicjator zaprosił uczelnie m.in. z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Węgier (także Ukrainy), ma być narzędziem nawiązywania i prowadzenia regularnych kontaktów oraz podejmowania wspólnych badań i wdrażania innowacji w zakresie jakości kształcenia. Integracja środowiska akademickiego 12 państw Inicjatywy Trójmorza ma następować m.in. poprzez współpracę w zakresie komercjalizacji wiedzy, oraz wymianę doświadczeń dydaktyczno-naukowych.

Porozumienie inaugurujące Sieć Uniwersytetów Trójmorza podpisano w obecności ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Lublin po raz kolejny staje się świadkiem wielkiej historii europejskiej i stolicą wydarzeń europejskich - powiedział szef MEiN przypominając o takich wydarzeniach jak unia lubelska z 1569 r., która - jak ocenił - była pierwowzorem zjednoczenia krajów europejskich. Przypomniał też o ogromnej roli KUL w okresie komunizmu, gdy uczelnia skutecznie opierała się naciskom władz PRL forsujących ideologię socjalistyczną.

- Lublin staje się europejską stolicą nauki, bo to w Lublinie powstaje Sieć Uniwersytetów Trójmorza, w tym sensie mamy kolejne wydarzenie w Lublinie o charakterze europejskim, a nawet światowym - dodał minister edukacji i nauki. Zaznaczył też, że potrzebne są badania naukowe, które pozwolą wyjaśnić odchodzenie krajów Europy Zachodniej od swoich fundamentów, jakim jest chrześcijaństwo i cywilizacja łacińska.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama