Reklama

Reklama

Akcja zimowego utrzymania Lublina. Do środowego poranka koszty wyniosły ok. 132 tys. zł

Opublikowano: 13 stycznia 2021 16:13
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Miasto Lublin

Akcja zimowego utrzymania Lublina. Do środowego poranka koszty wyniosły ok. 132 tys. zł - Zdjęcie główne

Akcja zimowego utrzymania Lublina. Do środowego poranka koszty wyniosły ok. 132 tys. zł | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Blisko 132 tys. zł do środowego poranka wyniósł koszt odśnieżania Lublina. W ramach zimowego utrzymania miasta odśnieżane są drogi, chodniki i zatoki przystankowe.

Reklama

We wtorek (12 stycznia) spadł śnieg w Lublinie. Dlatego już tego samego dnia od godziny 23.00 podjęto działania. W środę (13 stycznia) rano Ratusz poinformował, że akcja zimowego utrzymania miasta jest nadal kontynuowana i będzie na bieżąco dostosowywana do warunków pogodowych.
 
Dotychczas akcja zimowego utrzymania miasta objęła: pługowanie i posypywanie solą głównych ulic, objętych I i II kategorią zimowego utrzymania. Pługowane i posypywane są wydzielone pasy ruchu, zatoki autobusowe dla pojazdów komunikacji miejskiej, zatoki przystankowe oraz skrzyżowania z ulicami o niższych kategoriach. Akcja objęła też pługowanie, posypywanie solą, mieszanką soli i piasku oraz piaskiem ulic objętych III kategorią zimowego utrzymania oraz ulic nie zaliczonych do żadnej z kategorii. Prace wykonywane są w ramach odśnieżania interwencyjnego. Dodatkowo, są odśnieżane i podypywane piaskiem, chodniki, schody i obiekty inżynierskie objęte stałym utrzymaniem. W planie jest też odśnieżanie chodników nie objętych stałym utrzymaniem. 
 
Z kolei ruch drogowy w godzinach porannego szczytu odbywał się bez większych zakłóceń. Od początku akcji uczestniczyło w niej 28 pługosolarek dużych oraz 12 ciągników i pługosolarek małych. Ponadto pracuje 7 brygad realizujących odśnieżanie ręczne. Koszt akcji od jej rozpoczęcia do dzisiaj (13 stycznia) do godzin porannych wyniósł blisko 132 tys. zł.
 
Zimowym utrzymaniem objęte są zarówno drogi, jak i tereny miejskie zlokalizowane poza pasem drogowym. W przypadku dróg miasto podzielone jest na siedem rejonów. Za każdy obszar odpowiada firma wyłoniona w przetargu, która zobowiązana jest do dysponowania odpowiednim sprzętem i niezbędnymi materiałami oraz do prowadzenia całodobowych dyżurów. To dzięki stałemu monitorowaniu miasta możliwe jest podjęcie szybkiej reakcji. Zapasy materiałów są uzupełniane na bieżąco podczas prowadzonych działań. Odśnieżane są drogi o łącznej długości ok. 679 km. W stałym zimowym utrzymaniu pozostaje powierzchnia ponad 502 tys. mkw. chodników, placów, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-jezdnych, schodów, przejść i kładek dla pieszych. Większość terenów odśnieżana jest mechanicznie, przy użyciu sprzętu z ręcznym wykończeniem. Natomiast schody, przejścia dla pieszych oraz kładki odśnieżane są przez brygady ręczne. Z kolei tereny poza pasem drogowym objęte stałym zimowym utrzymaniem zostały podzielone na cztery rejony miasta, a ich łączna powierzchnia wynosi 228 ha. Tereny nie będące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb, czyli w tzw. trybie interwencyjnym, na zgłoszenie. Odśnieżanie interwencyjne jest realizowane po wcześniejszym udrożnieniu ulic i terenów objętych stałym utrzymaniem.
 
Co więcej, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzi stałą analizę sytuacji w zakresie transportu, utrzymania dróg i warunków atmosferycznych. Wykorzystywane są do tego zarówno systemy monitoringu wizyjnego, sieć stacji pogodowych oraz programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne oraz stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem.
 
- W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto. Jest to system, który w realnym czasie pokazuje zarówno lokalizację oraz ilość sprzętu zaangażowanego do zimowego utrzymania miasta, co jest niezbędne do skutecznego zarządzania ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. 

Akcja zimowego utrzymania miasta prowadzona jest co roku, w okresie od 1 listopada do 31 marca. W ramach Akcji Zima, Miasto zabezpieczyło 2800 ton soli, 680 ton piasku oraz 97 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania dróg.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.