Agnieszka Holland jest reżyserką filmową, teatralną, jak i scenarzystką filmową. W latach 1966–1971 studiowała na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU) w Pradze. Uznanie widzów i krytyków zdobyła filmem pt. „Aktorzy prowincjonalni” (1978). Ugruntowaną pozycję w polskim kinie uzyskała za sprawą filmu historycznego pt. „Gorączka”. Produkcja została nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Reżyserka odniosła się do ostatnich wydarzeń na światowej scenie politycznej, czyli wyborów w USA. - Kultura popularna, filmy i powieści science fiction wszystko przewidziały. Nie bez powodu po pierwszym wyborze Trumpa w topowych sprzedażach Amazon zaczęły królować dystopie, jak Orwell. Na kogoś takiego jak Trump przygotował nas serial "House of Cards", ale dla stworzenia postaci podobnej do Elona Muska potrzeba więcej wyobraźni pisarskiej – podkreśla.
Jako pierwsza kobieta w historii była przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej. Pełniła tę funkcję w latach 2021–2024. W świecie filmowym uważana jest za jedną z mistrzyń sztuki reżyserskiej. Jej filmy, pomimo upływu lat, zachowują aktualność ze względu na uniwersalizm poruszanej tematyki egzystencjalnej. Wyróżnia je też wyjątkowa wrażliwość humanistyczna oraz przywiązanie do wolności i praw człowieka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.