reklama
reklama

6. Motocyklowy Rajd Weterana. Lubelscy terytorialsi uczcili pamięć poległych na misjach

Opublikowano:
Autor:

6. Motocyklowy Rajd Weterana. Lubelscy terytorialsi uczcili pamięć poległych na misjach - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z Lublina6. Motocyklowym Rajdem Weterana żołnierze – motocykliści z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili pamięci tych, którzy zginęli na misjach zagranicznych.
reklama

6. Motocyklowy Rajd Weterana rozpoczął się od uroczystej zbiórki na placu apelowym w koszarach na Majdanku w Lublinie. Ponad 50 żołnierzy - motocyklistów ze wszystkich batalionów 2 Lubelskiej Brygady obrony Terytorialnej, w tym również weterani i uczestnicy misji zagranicznych, wyruszyli w trasę po województwie lubelskim. Odwiedzili miejsca, gdzie spoczywają polegli na misjach żołnierze.  

Pierwszym punktem rajdu była wizyta na pobliskim Cmentarzu Komunalnym „Majdanek” w Lublinie. Tam żołnierze zapalili znicze na grobach: sierż. Andrzeja Filipka z 3. Brygady Zmechanizowanej z Lublina, poległego w 2007 roku w Iraku; kpr. Jerzego Suchodoła, zmarłego tragicznie w 1979 roku podczas misji UNEF II w Egipcie oraz Marcina Knapa, ratownika medycznego, który zginął w 2011 roku w Afganistanie. Kolejnym etapem rajdu był Cmentarz Parafialny w Nałęczowie, gdzie żołnierze złożyli hołd plut. Pawłowi Stypule z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów, który poległ w 2010 roku w Afganistanie. Następnie żołnierze udali się na Cmentarz Parafialny w Łęcznej, gdzie spoczywa kpr. Mieczysław Sternik, który zmarł tragicznie podczas misji w Bośni i Hercegowinie w 1993 roku.

reklama

Tradycyjnie Motocyklowy Rajd Weterana przypada na majowe Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Odbywa się w kilku etapach, na różnych trasach w całym kraju. Dzięki takiej formule uczestnicy mogą upamiętnić i oddać hołd większości poległym i zmarłym żołnierzom.

Organizatorem Motocyklowego Rajdu Weterana jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, we współpracy z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP.

reklama

- Celem przedsięwzięcia jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o poległych, ale także promowanie postaw patriotycznych i upowszechnianie wiedzy o działaniach poza granicami państwa. Przedsięwzięcie ma również za zadanie integrację środowiska weteranów, szerzenie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz promocję bezpiecznej jazdy. Od 1953 roku Polska wzięła udział w blisko 100 zagranicznych misjach i operacjach wojskowych, w których w sumie uczestniczyło około 120 tysięcy polskich żołnierzy. Większość z nich wróciła szczęśliwie do domu, jednak niektórzy odnieśli uszczerbek na zdrowiu, a 123 oddało swoje życie w służbie Ojczyzny - wyjaśnia kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo