reklama
reklama

1:0 dla miasta w sprawie górek czechowskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

1:0 dla miasta w sprawie górek czechowskich - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNajwyższy Sąd Administracyjny oddalił w całości skargę kasacyjną mieszkanki Lublina w sprawie uchwalonego w 2019 roku studium przestrzennego dla górek czechowskich. To pierwsza z dwóch rozpraw w NSA na temat tego terenu.
reklama

Mieszkanka Lublina w skardze kasacyjnej wnosiła w uchylenie w całości uchwalonego w 2019 roku studium przestrzennego. Twierdziła, że radni uchwalając studium naruszyli prawo, bo nie poczekali na raport przyrodniczy na temat górek czechowskich. Sprawa przeszła przez wszystkie szczeble sądownictwa administracyjnego, a wczorajszy wyrok NSA jest ostateczny.

- Oddalenie skargi przez Naczelny Sąd Administracyjny oznacza przede wszystkim, że tryb i procedura uchwalenia studium były zgodne z prawem, dotyczy to również podjętej 1 lipca 2019 roku uchwały w tej sprawie. Dzisiejszy wyrok NSA jest prawomocny i kończy sprawę. Przypomnijmy, że skarżąca wnosiła o stwierdzenie nieważności całego studium. Czekamy na rozstrzygnięcie skargi kasacyjnej złożonej przez Gminę Lublin na wyrok WSA - komentuje wyrok Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

reklama

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 Rada Miasta Lublin uchwala studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Miasta Lublin. Prace nad dokumentem trwały od czerwca 2010 r. Dokument Studium wyznaczył ogólne kierunki zagospodarowania przestrzennego dla całego miasta, w tym także dla terenu górek czechowskich.

Studium powiększyło teren przewidziany do ochrony przyrodniczej w postaci utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Górki Czechowskie" oraz dopuściło zabudowę mieszkaniową na czterech wysoczyznach.

reklama

W sierpniu 2019 ówczesny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, jako organ nadzorczy, nie znajduje podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały o studium, ale następnie skarży dokument do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w odniesieniu do konkretnie wskazanych działek, będących własnością spółki TBV Investment.

reklama

W grudniu 2019 Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdza nieważność uchwały w sprawie Studium w odniesieniu do obszaru Osiedla Górki Czechowskie TBV. W marcu 2020 miasto Lublin zaskarża w całości wyrok WSA, wnioskuje o jego uchylenie i oddalenie skargi wojewody lubelskiego.

W lutym 2021 NSA w Warszawie uwzględnił skargę kasacyjną Gminy Lublin i uchyla wyrok WSA w Lublinie z grudnia 2019, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten sąd. W grudniu ubiegłego roku WSA w Lublinie ponownie stwierdza nieważność uchwały o studium, ze względu na naruszenie prawa związanego z ochroną środowiska. Te rozstrzygnięcie również zostało zaskarżone przez magistrat Lublina do NSA w Warszawie. Na 15 września NSA w wyznaczył termin ostatecznej rozprawy w tej kwestii.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama