Temat Studium powraca na obrady sesji po wcześniejszym wyłożeniu planu, kiedy wgląd mieli wszyscy zainteresowani. Procedura była wymuszona przez wojewodę lubelskiego, który unieważnił ostatnią uchwałę Rady Gminy Niemce, bo nie uwzględniła wyłożenia Studium po dokonanych poprawkach. Wprawdzie urzędnicy gminy upierali się przy zdaniu, że wyłożenie nie było konieczne, jednak ostatecznie nie zaskarżono decyzji wojewody, uznając, że ewentualny proces sądowy byłby znacznie dłuższy od czynności zalecanych przez organ nadzorczy.
Do ostatniego "wyłożenia" mieszkańcy zgłosili 49 uwag. Do tego dochodzą 344 uwagi do wcześniej prezentowanego Studium. W sumie radni będą musieli odnieść się do 393 uwag, a to zajmie sporo czasu. Na poprzedniej sesji głosowania skończyły się grubo po północy. Teraz profilaktycznie obrady rozłożono na dwa dni. Władze gminy i urzędnicy będą oczywiście rekomendowali odrzucenie wszystkich uwag. Argumentacja nie ulegnie zmianie – przyjęcie chociaż jednej uwagi sprawi, że całe Studium trafi do kosza i pracę trzeba będzie zacząć od nowa.
A na decyzje bardzo długo czeka wielu mieszkańców. Wiadomo, że w Studium nie zaszły większe zmiany. Na pewno nie uwzględniono uwag, w których domagano się dodania działek lub ich poszerzenia. Jak nam wyjaśniono w Urzędzie Gminy, takie zmiany zaprzepaściłyby dotychczasowe działania i wymusiły ponowne uzgodnienia, nawet z kilkudziesięcioma instytucjami. Do tego władze gminy nie chcą dopuścić, ponieważ pragną zdążyć przed zmianami wprowadzonymi przez nową ustawę. Jej zapisy teoretycznie mogą być mniej korzystne dla osób ubiegających się o przekształcenia gruntów. Rozczarowani mogą mieć żal do władz, że nie uwzględniono ich postulatów na etapie tworzenia Studium.
Niezadowoleni z kształtu Studium mogą jeszcze liczyć na ponowną interwencję wojewody, chociaż nie ma on swobody działania. Może uchylić uchwałę w przypadku błędów proceduralnych (tak było ostatnio), stwierdzenia naruszenia prawa. Nie ma jednak uprawnień do samodzielnego uchylania studium w celu wprowadzenia zmian, które uważa za korzystniejsze.
Zanim radni zajmą się uchwaleniem zmian Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Niemce, będą musieli pochylić się nad innymi sprawami. Ciekawie zapowiada się dyskusja poprzedzająca podjęcie uchwały w sprawie powierzenia wójtowi gminy Niemce uprawnień do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Podobno taka uchwała ma umożliwić wójtowi uporządkowanie pewnych spraw, a być może także będzie zapowiedzią podwyżek opłat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.