Reklama

Reklama

ZUS zwraca nadpłaty ze składek lubelskim przedsiębiorcom. To już 35 mln zł

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

ZUS zwraca nadpłaty ze składek lubelskim przedsiębiorcom. To już 35 mln zł  - Zdjęcie główne

ZUS zwraca nadpłaty ze składek lubelskim przedsiębiorcom. To już 35 mln zł | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 35 mln złotych - to łączna kwota składek nadpłaconych przez lubelskich przedsiębiorców. Dzięki zmianie przepisów pieniądze teraz do nich wrócą, bo ZUS ponownie rozpatruje wnioski o zwolnienie ze składek.

Reklama

Korzystna zmiana dla przedsiębiorców

 

- Zmiana przepisów jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek o zwolenienie ze składek za kwiecień i maj, ale mimo to omyłkowo opłacili składki za te miesiące, albo mieli wcześniej jakieś nadpłaty, które pokryły im te nieopłacone składki - mówi Małgorzata Korba regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim. 

 

Wcześniej, jeśli składki były opłacone, zwolnienie ze składek za kwiecień i maj było niemożliwe.

 

- To dzięki naszej inicjatywie udało się zmienić przepisy tak, aby były one bardziej korzystne dla przedsiębiorców - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

 

Nowe przepisy weszły w życie kilka dni temu, czyli 20 września. ZUS poinformował, że od razu zaczął rozliczanie kont na nowo. Już wczoraj (23 września) większość przedsiębiorców mogła zobaczyć zmianę sald na swoich kontach w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W skali kraju kwota dodatkowo umorzonych środków dla około 740 tys. płatników to prawie 600 mln zł. W najbliższym czasie ZUS zweryfikuje konta kolejnych kilkudziesięciu tysięcy płatników. W samym województwie lubelskim kwota dodatkowych umorzeń za kwiecień i maj sięgnęła do tej pory 35 mln zł.

 

Wnioski niepotrzebne 

 

Po zmianach ZUS realizuje zwolenienie ze składek "z urzędu", więc nie trzeba przesyłać wniosków o ponowne rozpatrzenie spraw. Instytucja będzie informować płatników o wysokości umorzenia i udzielonej pomocy publicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

 

Efektem będą nadpłaty na kontach firm - Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek – tłumaczy prof. Gertruda Uścińska.

 

Ilość umorzeń w tarczy antykryzysowej

 

Łączne zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły w skali Polski około 13 mld zł. Chodzi o składki za miesiące marzec-maj. Wsparcie otrzymało ponad 2 mln firm zatrudniających 6,5 mln osób. W województwie lubelskim kwota zwolnień ze składek przekroczyła już 528 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE