reklama

Złoto i srebro w Genewie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Złoto i srebro w Genewie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZbigniew Czyż, Michał Kwiatkowski oraz Piotr Terebun, doktoranci z Politechniki Lubelskiej wrócili z 44. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie ze złotym i srebrnym medalem.

Wystawa Geneva Inventions stanowi forum wymiany pomysłów i doświadczeń pomiędzy wynalazcami, przemysłem i światem biznesu. Podczas tegoroczne j edycji swoje wynalazki prezentowało 695 twórców z 40 krajów, którzy łącznie zaprezentowali ponad 1000 innowacyjnych rozwiązań. Wśród wystawców byli niezależni twórcy, przedstawiciele firm i uczelni oraz agencji rządowych. Przez pięć dni wystawę odwiedziło ponad 60 tys. zwiedzających.

Zbigniew Czyż
otrzymał złoty medal oraz nagrodę specjalną Koreańskiego Stowarzyszenia Promocji Wynalazków za nowej generacji statek powietrzny łączący w sobie cechy wiatrakowców jak i wielowirnikowców. Jego innowacyjność polega na zastosowaniu podwójnego układu napędowego, który zwiększa bezpieczeństwo lądowania oraz umożliwia trzy różne techniki lądowania.

Współtwórcami innowacyjnego rozwiązania są prof. Mirosław Wendeker oraz dr inż. Konrad Pietrykowski z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych PL. Michał Kwiatkowski oraz Piotr Terebun przywieźli z Genewy srebrny medal oraz wyróżnienie Krajowej Rady ds. Badań Naukowych Tajlandii. Ich wynalazek to reaktor plazmowy z układem sterującym parametrami wyładowania. Reaktor charakteryzuje się możliwością wytwarzania plazmy o niskiej, bezpiecznej dla pacjentów temperaturze, przy równoczesnym zachowaniu odpowiednich właściwości gazu poddanego obróbce plazmowej.

Urządzenie jest łatwe do przetransportowania oraz bezpieczne i proste w obsłudze przez personel medyczny. Technologie plazmowe mogą być wykorzystywane w medycynie czy stomatologii m.in. do leczenia trudno gojących się ran, w dermatologii i medycynie estetycznej, w usuwaniu bakterii z powierzchni biologicznych oraz sprzętu medycznego.

Wyjazd był nagrodą główną w VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Student-Wynalazca” organizowanego corocznie przez Politechnikę Świętokrzyską. Współtwórcy: prof. Henryka Stryczewska, prof. Joanna Pawłat oraz dr inż. Jarosław Diatczyk z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE