Reklama

Reklama

Zasiłek opiekuńczy powraca. ZUS w Lublinie przypomina zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zasiłek opiekuńczy powraca. ZUS w Lublinie przypomina zasady - Zdjęcie główne

Rodzice i opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych mogą otrzymać zasiłek, jeśli placówka ich podopiecznego zostanie zamknięta z powodu epidemii | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z nowymi obostrzeniami epidemicznymi, wraca zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów. Będzie można z niego korzystać od 9 do 29 listopada.

Reklama

W związku z sytuacją epdiemiczną w dniach 7-29 listopada obowiązują nowe obostrzenia w ramach których ograniczono działalność wielu placówek i instytucji. Dlatego wraca zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Ubezpieczony rodzic otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy, gdy , klub dziecięcy, przedszkole, szkoła lub inna placówka, do której uczęszcza dziecko, nie jest w stanie zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w związku z epidemią. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się zdalnie.

 

- Zasiłek przysługuje na opiekę nad dziećmi do ukończenia 8 lat oraz nad starszymi dziećmi, jeśli mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Otrzyma go rodzic: dziecka do lat 16 – które ma orzeczenie o niepełnosprawności; do lat 18 – które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat – które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Z dodatkowego zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu Covid-19 opieki nie może zapewnić dziecku niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny - informuje Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

 

Rodzice i opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych również mogą otrzymać zasiłek, jeśli placówka ich podopiecznego zostanie zamknięta z powodu epidemii. Prawo do zasiłku ma osoba zwolniona od wykonywania pracy z powodu konieczności opieki nad taką osobą. Chodzi o zamknięcie szkół, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej lub innych placówek pobytu dziennego o podobnym charakterze.

 

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również, gdy taka placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych - dodaje Małgorzata Korba.

 

Świadczenie nie przysługuje wszystkim. Nie można go dostać, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Zasiłku nie otrzymają też rodzice, którzy mimo otwarcia placówki sami zdecydują, że dziecko zostanie w domu.

 

Żeby otrzymać zasiłek należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki u swojego płatnika składek, np. pracodawcy czy zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny składać oświadczenie w ZUS i mogą to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). 

 

- Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach - informuje rzecznik ZUS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE