Reklama

Zapraszamy na konferencję naukową dedykowaną pamięci Andrzeja Bączkowskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Łuków

Zapraszamy na konferencję naukową dedykowaną pamięci Andrzeja Bączkowskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Instytut Filologii Polskiej UMCS wspólnie z Polską Akademią Umiejętności w Krakowie zapraszają na konferencję naukową dedykowaną pamięci Andrzeja Bączkowskiego pn. \"Praca ludzka\".

Konferencja zaczęła się dziś o godz. 10 w Sali obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS (Lublin, Plac Marii-Curie-Skłodowskiej 4a) i potrwa do soboty.

Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny, ogólnopolski. W zamierzeniu organizatorów, wystąpienia polityków, naukowców i działaczy społecznych mają objąć refleksją problem pracy z różnych perspektyw: politologicznej socjologicznej, prawnej, ekonomicznej (dzień pierwszy), humanistycznej i filozoficznej (dzień drugi). Zaprosiliśmy także (dzień trzeci) osoby i instytucje prowadzące praktyczną działalność związaną z zatrudnieniem bezrobotnych i organizowaniem różnych form alternatywnej działalności społecznej.

Po zakończeniu obrad (1 października) organizatorzy przewidują powołanie specjalnej komisji PAU, by kontynuować analizy i badania zmieniającej się filozofii i praktyki pracy w Polsce. Pragniemy problematyką pracy zainteresować wszystkich, którzy dostrzegają paradoksy i wyzwania współczesnego rynku pracy i gotowi są uczestniczyć w negocjowaniu zarówno ekonomicznego, jak humanistycznego sensu nowych form organizacji pracy.

Andrzej Bączkowski. Urodzony 8 października 1955 r. w Łukowie, zmarł 7 listopada 1996 r. – naukowiec. Od 1980 r. w NSZZ Solidarność, polski działacz państwowy, prawnik, minister pracy w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza. Ukończył Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, od 1978 pracownik i asystent tej uczelni. Działacz \"Solidarności\" i opozycji demokratycznej, uwięziony w roku 1982.

Po 1989 urzędnik służby publicznej, wiceminister pracy w latach 1991-1996. Od 15 lutego 1996 do śmierci sprawował funkcję ministra pracy.

W 1995 uznany za Urzędnika Roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dla uczczenia jego pamięci przyznawana jest nagroda im. Andrzeja Bączkowskiego dla najlepszych urzędników państwowych, wręczana w rocznicę jego śmierci. Żonaty z Grażyną Żuraw 1983, miał z nią syna.

Zmarł nagle na zawał serca.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE