reklama
reklama

Z kraju: Zmarł aktor Emilian Kamiński. Odszedł w wieku 70 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Z kraju: Zmarł aktor Emilian Kamiński. Odszedł w wieku 70 lat - Zdjęcie główne

Emilian Kamiński | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po ciężkiej chorobie zmarł aktor Emilian Kamiński. Odszedł w wieku 70 lat.
reklama

W poniedziałek (26 grudnia) zmarł Emilian Kamiński - aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy, wokalista i pisarz. Założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica. 

O jego śmierci powiadomił m.in. Teatr Kamienica.

 - Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach… - czytamy na profilu Facebook Teatru Kamienica.

Emilian Kamiński

Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1975 zadebiutował w pierwszym spektaklu Teatru na Woli Pierwszy dzień wolności Kruczkowskiego.

Związany był z Teatrem Narodowym, gdzie grał w takich sztukach jak: Mąż i żona Aleksandra Fredry, Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego, Dziady Adama Mickiewicza, Treny Jana Kochanowskiego, Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego.

Wystąpił w kinowej i telewizyjnej ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego Szaleństwa panny Ewy.

W latach 1983–2000 związał się z Teatrem Ateneum, gdzie zadebiutował jako reżyser przedstawieniem Słodkie Miasto.

Występował w teatrach warszawskich: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, gdzie odniósł sukces jako Janosik-Swój w przedstawieniu Ernesta Brylla Na szkle malowane w reżyserii Krystyny Jandy oraz zagrał w swojej autorskiej sztuce Romans w reżyserii Roberta Glińskiego. W 1997 r. powrócił na stałe do Teatru Narodowego.

W 1993 r. na XXVII Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu odebrał nagrodę jury oraz nagrodę publiczności za monodram Kontrabasista według Patricka Süskinda. W 2002 r. na II Krajowym Festiwalu Teatru PR i TV „Dwa Teatry” w Sopocie zdobył wyróżnienie dla autorskiego słuchowiska Romans, a w 2004 r. na XLIII Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych otrzymał II miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszą rolę męską Spotkań – za rolę Kempa w przedstawieniu Czuwanie Morrisa Panycha.

W 2009 roku uruchomił prywatną scenę Teatr Kamienica. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama