- Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru - poinformował w piątek (6 grudnia) rano tygodnik "Polityka".
Stanisław Tym rodził 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Był aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym, a do tego satyrykiem reżyserem, scenarzystą.
Zagrał w takich filmach jak np. Rejs; Miś; Rozmowy kontrolowane; Ryś; Poszukiwany, Poszukiwana; Brunet wieczorową porą, Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz; serial 40-latek,
Był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu. Od 1987r. pracował jako reżyser teatralny: w latach 1987–1994 był związany z Teatrem Rampa, a w latach 1994–2006 – z Teatrem Powszechnym.
W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika „Wprost” i dziennika „Rzeczpospolita”, następnie został stałym felietonistą „Polityki”. Prowadził autorski kanał w serwisie YouTube.
Laureat nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu Rozmowy kontrolowane na FPFF w Gdyni w 1992, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998, nagrody telewizyjnego Pegaza „za poczucie humoru i przenikliwość umysłu” w 2002 oraz tytułu Mistrz Mowy Polskiej w 2010.
Został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.