Premier Mateusz Morawiecki w sobotę (5 sierpnia) spotkał się z żołnierzami i dowódcami Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. Otrzymał meldunki o zwiększonym stanie osobowym jednostek wojskowych. Mówił o sytuacji i stanie polskiego wojska.
Z rządowych informacji wynika, że do 2015 r., zlikwidowano w Polsce ponad 600 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego, z czego część była na wschodzie kraju, w pobliżu granic z Rosją i Białorusią. Wśród jednostek, które rozformowano były m.in. 3. Brygada Zmechanizowana Legionów w Lublinie i 14. Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej.
- Sprawy bezpieczeństwa, sprawy obronności to śmiertelnie poważne sprawy. Dlatego trzeba powiedzieć z cała mocą , że to co odziedziczyliśmy po rządach Platformy Obywatelskiej, jeśli chodzi o polską armię, polskie wojska, to były prawdziwe zgliszcza - mówił Mateusz Morawiecki. - Po ataku na Gruzję, po ataku na Krym jeszcze dalej likwidowano jednostki wojskowe. Dlaczego tak robiono? Warto aby o to zapytać. Dzisiaj mamy do czynienia z różnego rodzaju zagrożeniami. Wojna na Ukrainie rodzi oczywiste zagrożenia. Także grupa Wagnera na Białorusi też tworzy zagrożenia, ale przed tymi zagrożeniami obroni Polskę dobry rząd. Zły rząd nie obroniłby Polski przez chaosem, który chce grupa Wagnera spowodować. Poprzez swoje prowokacje, które już się zaczęły , poprzez te, których się także spodziewamy - mówił Mateusz Morawiecki.
Premier zapowiedział jednocześnie, że na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawią się - jak ujął - "mapki hańby", gdzie mają były być pokazane główne jednostki wojskowe, które były likwidowane za czasów rządów PO (dotyczą lat 2008-2015). Takie mapy można już zobaczyć na stronie KPRM.
- Dzisiaj Polska może być dużo spokojniejsza i to w trudnych czasach. Czasach, w których toczy się wojna za naszą wschodnią granicą. Bo spokój rodzi się z siły - podkreślał premier.
CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej Wagnerowców niedaleko polskiej granicy. Są też blisko Lubelszczyzny. Premier o zagrożeniu
Poza tym, z przekazów rządowych wynika też, że powstają nowe jednostki wojskowe. Powołano m.in. 1. Dywizję Piechoty Legionów oraz 18. Dywizję Zmechanizowaną. W 2017 r. stworzono jeszcze Wojska Obrony Terytorialnej, które dziś liczą ponad 36 tys. żołnierzy. Z kolei w 2022 r. powołano Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Polska armia ma docelowo mieć 300 tys. żołnierzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.