Reklama

Wypadki na drogach. Policja apeluje o rozwagę!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: internet

Wypadki na drogach. Policja apeluje o rozwagę! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pomimo wielu apeli dotyczących zachowania ostrożności na drogach nadal dochodzi do wypadków drogowych

Meteorolodzy przewidują powrót zimy, spore opady śniegu i znaczne ochłodzenie. Najbliższe noce będą bardzo zimne, a w nocy z wtorku na środę temperatura powietrza może spaść nawet do minus 16 stopni! Jeżeli dołożymy do tego spodziewany silny wiatr temperatura odczuwalna będzie dużo niższa. Poniżej podstawowe dane z tvnmeteo:

Noc Wtorek, 06.02.2018 - opady śniegu
  • Najniższa temperatura -16°C
  • Temperatura odczuwalna -26°C
  • Wiatr 18km/h
  • Możliwość burzy 0 %
  • Suma opadów atmosferycznych 3 mm
  • Suma opadów deszczu 0 mm
  • Suma opadów śniegu 3 mm

Zima to pora roku, kiedy diametralnie zmieniają się warunki pogodowe. Jest to okres, kiedy dochodzi do znacznej liczby zdarzeń drogowych. Pomimo wielu apeli dotyczących zachowania ostrożności na drogach nadal dochodzi do wypadków drogowych, także tych najbardziej tragicznych w skutkach. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności zarówno kierujących, jak i pieszych. Złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa doprowadzić może do tragedii na drodze!

Wcześnie zapadający zmrok, śnieg, marznący deszcz, śliskie jezdnie, to okoliczności, które powinny wzmóc naszą ostrożność na drogach. W takich warunkach każdy kierowca powinien zachować ostrożność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Szczególnie w rejonach przejść dla pieszych kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia pieszego. Również piesi podczas przechodzenia przez przejście powinni pamiętać, że aby uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w odpowiedniej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona.

Pamiętajmy, że pomimo wielu apeli również nie wszyscy piesi respektują obowiązujące przepisy, w tym dotyczące obowiązku używania elementów odblaskowych. Warto przypomnieć, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Zimą, w ciemnej odzieży, piesi są dla kierowców niemal niewidoczni. Jako grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego nie mogą liczyć na ochronę w postaci pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych lub karoserii samochodu. Dlatego w zderzeniu z pojazdem nawet przy niewielkiej prędkości, mogą stracić życie.

Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dlatego pomimo, że przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, korzystajmy z nich, gdyż w dużym stopniu poprawiają one naszą widoczność, dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, a złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa doprowadzić może do tragedii na drodze!Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE