reklama

Wyburzą domy pod budowę S19

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Urząd Miasta Radzyń Podlaski

Wyburzą domy pod budowę S19 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPow. Radzyń: S19 zmieni wygląd gminy Kąkolewnica, gminy Radzyń i samego miasta oraz gminy Borki. Trwają konsultacje projektu z mieszkańcami. Będą odszkodowania.

Spośród sześciu wersji przebiegu drogi najbardziej prawdopodobna jest ta, która zakłada wybudowanie jezdni o długości 73,3 km (wliczając obwodnicę Międzyrzeca, Kocka i Woli Skromowskiej - 86,2 km), ośmiu węzłów komunikacyjnych, czterech mostów, wiaduktu nad linią kolejową (w Bedlnie) i 26 przejazdów drogowych. Plan zakłada wyburzenie 43 domów i 51 zabudowań gospodarczych.

Nowa droga po śladzie obecnej K19

W Radzyniu S19 nałoży się na obecną drogę krajową Lublin - Białystok (K19). Nowa droga zostanie wybudowana nieopodal dzisiejszego skrzyżowania obwodnicy z ul. Płudzińską. Obecna K19 przejmie funkcję drogi serwisowej. Termin zakończenia prac budowlanych GDDKiA określa na 2024 rok, a jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa jednego z odcinków S19 - obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej.

Droga S19 poprowadzi od granicy z Białorusią, przejście graniczne Kuźnica - Grodno, do Barwinka (wcześniejsze przejście Barwinek - Preszow). Planowany w wariancie trzeciego projektu odcinek trasy połączy miejscowość Łukowisko (za Międzyrzecem) z obwodnicą Lubartowa, omijając przy tym min. Kąkolewnicę, Turów, Kock i Firlej

Czar prysł

- Do tej pory cieszyliśmy się wszyscy, że mieszkamy przy drogach krajowych 19 i 63. Dla mnie dziś czar prysł, bo będziemy mieli dużo uniedogodnień - powiedział na spotkaniu mieszkańców gminy Radzyń z projektantami wójt Wiesław Mazurek. - Już tej swobody, którą mamy, nigdy mieć nie będziemy - dodał wójt. Projektanci szczegółowo omawiali przebieg S19 przez obszar gminy i odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące na przykład budynków, które są planowane do wyburzenia, a niektóre z nich powstały zaledwie przed dwoma laty.

Węzeł na skrzyżowaniu z Warszawską

Na spotkaniach z mieszkańcami udostępniane są mapy koncepcyjne dróg i zjazdów z opisem i planowanym przebiegiem inwestycji,  a co ważniejsze, formularze, na których można składać uwagi i wnioski dotyczące proponowanych rozwiązań projektowych.

Z przekazywaniem uwag należy się spieszyć, ponieważ do jesieni bieżącego roku, po uwzględnieniu możliwych do zrealizowania zmian, zostanie opracowany ostateczny projekt, który zostanie przedstawiony Wojewodzie Lubelskiemu. Podczas spotkania z mieszkańcami miasta szczególną dyskusję wywołał projekt węzła drogowego w miejscu obecnego skrzyżowania ul. Warszawskiej z DK 19. Zaprezentowano trzy warianty. Mieszkańcy przedstawiali również swoje pomysły.

Odszkodowania wypłaci Wojewoda

Dla wielu mieszkańców powiatu radzyńskiego najważniejszą sprawą są odszkodowania za budynki i grunty. Postępowanie w sprawie wypłaty odszkodowania jest wszczynane przez Wojewodę z urzędu, właściciele nieruchomości nie muszą podejmować żadnych dodatkowych starań. Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje Wojewoda. 

Wojewoda przysyła w teren rzeczoznawców majątkowych, którzy wszystkie nieruchomości zapisują i szacują – indywidualnie każdą nieruchomość, każdy właściciel dostanie indywidualną decyzję odszkodowawczą. 

Kiedy można dostać więcej?

Właściciele nieruchomości mogą uzyskać wyższe odszkodowanie w trzech przypadkach: 

1. O 5 procent, jeżeli wyda nieruchomość w terminie do 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji ZRID. O ile nie będzie większych problemów z wydaniem nieruchomości, na których są pola i lasy, o tyle właściciele nieruchomości z budynkami mieszkalnymi, gospodarczymi, usługowymi itp.  powinni śledzić  terminy, by zawalczyć o wyższe odszkodowanie.

2. Bonus w wysokości 10 tys. zł należy się każdemu właścicielowi nieruchomości zabudowanej budynkami mieszkalnymi, pod warunkiem, że w dniu wydania ZRID mieszkał w budynku, był jego właścicielem lub użytkownikiem wieczystym.

3. Zasada korzyści. Biegły rzeczoznawca majątkowy porównuje ceny nieruchomości rolnych i drogowych do wyceny danej nieruchomości i wybiera korzystniejszy wariant cenowy. W ten sposób można uzyskać do 50 proc. wyższą cenę nieruchomości podstawowej



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE