Reklama

Wschodni Express - spotkania w ramach Innych Brzmień

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Wschodni Express - spotkania w ramach Innych Brzmień - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedną z największych przeszkód w rozwijaniu współpracy kulturalnej, przezwyciężeniu barier kulturowych i pokonaniu stereotypów na temat kultur państw Europy Wschodniej jest bariera językowa. Podczas gdy ta bariera nie jest większym zagrożeniem dla innych obszarów praktyk kulturowych (muzyki, sztuk wizualnych), rzutuje ona przede wszystkim na recepcję literatury, a także na szeroko rozumianą sferę wymiany idei. W tym roku podczas dyskusji chcemy szczególnie zaakcentować kontekst literatury ukraińskiej.

Kolejny wątek w dyskusjach Wschodniego Expressu stanowić będzie prezentacja porównawcza sceny alternatywnej oraz sytuacji niezależnych wytwórni płytowych w Polsce i w Niemczech. W ramach cyklu odbędą się również spotkania z artystami biorącymi udział w festiwalu, podczas których będzie można porozmawiać na temat ich doświadczeń, refleksji i inspiracji.

W programie: 

  • „Music out of place” – spotkanie poświęcone niemieckiej oficynie Staubgold oraz sytuacji niezależnych wytwórni płytowych w Europie      
  • Udział w spotkaniu wezmą: Markus Detmer (szef i założyciel wytwórni Staubgold), Janusz Mucha (szef i założyciel wytwórni Gusstaff Records). 
  • Moderator: Rafał Księżyk (dziennikarz muzyczny).   

Tradycją festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia  jest prezentacja wybranych wytwórni płytowych. Na przestrzeni ostatnich lat gościliśmy tak ciekawe labele jak choćby polski Kilogram Records czy czeską Guerillę. W tym roku wybór padł na Niemcy i Staubgold – prowadzony nieprzerwanie od 1998 roku przez Markusa Detmera. Ta kultowa już w wielu kręgach oficyna, jest doskonałym przykładem tego, jak powinno się wydawać ambitną i niemainstreamową muzykę, a przy tym utrzymać się na tym niełatwym, wymagającym rynku. W Lublinie obecny będzie oczywiście sam Markus Detmer – reprezentujący rynek niemiecki, a także Janusz Mucha, szef polskiego wydawnictwa Gusstaff Records.

Staubgold i Gusstaff Records łączy wiele podobieństw w podejściu do działalności wydawniczej, można więc liczyć na bardzo ciekawy dialog i wymianę doświadczeń. Całość poprowadzi, jako gospodarz, doskonały dziennikarz muzyczny i znawca tematu Rafał Księżyk.

7 lipca 2016 / godz. 18:00 / Klub festiwalowy, Błonia pod Zamkiem 

„Idę tam gdzie idę” – spotkanie poświęcone książkowej biografii Kazika Staszewskiego 

Udział w spotkaniu wezmą: Kazik Staszewski (muzyk, bohater i współautor książki „Idę tam gdzie idę”), Rafał Księżyk (dziennikarz muzyczny, autor książki „Idę tam gdzie idę”). 

Wydana w 2015 roku, nakładem oficyny Kosmos Kosmos, książka poświęcona Kazikowi Staszewskiemu to pozycja wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, jest to kolejny (po Stańce, Brylewskim i Tymańskim) przypadek, kiedy specjalista i znawca tematu Rafał Księżyk przepytuje legendę polskiej sceny niezależnej. Po drugie, sam Kazik potraktował tę publikację bardzo wielowątkowo i przekrojowo, opowiadając o rzeczach, jakie do tej pory nie ukazywały się w druku. Wreszcie, ta bogata historia lidera Kultu, KNŻ i wielu innych projektów, idealnie wpisuje się w szerszy portret ostatnich 40 lat naszej kultury. Dostajemy zatem opowieść o czasach buntu i undergroundu lat 80, przełomie oraz upadku komuny w 89 r., burzliwych przemianach w szalonych latach 90-tych, czy w końcu najnowszych przedsięwzięciach i działaniach artystycznych Kazika. Artysta, przez wielu uznawany za najlepszego tekściarza swojej generacji i czujnego komentatora naszej rzeczywistości oraz autor książki Rafał Księżyk będą też odpowiadać na pytania festiwalowej publiczności.8 lipca 2016 / godz. 16:00 / Klub festiwalowy, Błonia pod Zamkiem

Spotkanie promujące polskie wydanie powieści „Karbid” Andrija Lubki (Lublin: Warsztaty Kultury 2016)

Udział w spotkaniu wezmą: Andrij Lubka (autor) i Bohdan Zadura (tłumacz). Prowadzący: Andrij Saweneć. 

Karbid to iskrząca humorem, a zarazem smutna powieść awanturnicza, której akcja rozgrywa się w 2015 roku w przygranicznym zakarpackim miasteczku. Według autora, „Karbid to powieść o przemycie. O przemycie całego państwa wraz z jego wielomilionową ludnością. Ale i o stu innych sposobach na to, by kolejny raz przegrać”. 

Andrij Lubka (ur. 1987) – ukraiński poeta, prozaik, eseista, tłumacz, kolumnista, aktywista społeczny. Autor tomików poezji Osiem miesięcy schizofrenii (2007), Terroryzm (2008), Czterdzieści dolarów plus napiwek (2012), zbioru opowiadań Kiler (2012, polskie wydanie 2013), zbioru esejów i felietonów Spać z kobietami (2013) oraz powieści Karbid (2015). Wiersze Andrija Lubki ukazały się w tłumaczeniach na języki polski, angielski, niemiecki, serbski, portugalski, rosyjski, białoruski, czeski. Laureat nagród literackich „Debiut” (2007) i „Kijowskie Laury” (2011), stypendysta programu Ministra Kultury RP Gaude Polonia (2010, 2012). 

9 lipca 2016 r. / 15:00-16:15 / Wirydarz oo. Dominikanów

Spotkanie promujące polskie wydanie książki „50 procent racji” Ołeksandra Bojczenki (Lublin: Warsztaty Kultury 2016). Udział w spotkaniu wezmą: Ołeksandr Bojczenko (autor) i Bohdan Zadura (tłumacz). Prowadzący: Andrij Saweneć.

50 procent racji to zbiór 50 tekstów, które można czytać jako publicystykę albo też jako powieść autobiograficzną. Zawarte w zbiorze historie są w 50 procentach literackie, w 50 zaś dziennikarskie; w 50 procentach komiczne, w pozostałych 50 zaś nie tak bardzo.

Ołeksandr Bojczenko (ur. 1970) – ukraiński krytyk i badacz literatury, eseista, tłumacz, kolumnista. Autor zbiorów esejów Coś w rodzaju chautauqua (2003), Chautauqua plus (2004), Byle książka (2011), Moi wśród obcych (2012), 50 procent racji (2015). Autor licznych przekładów z języka polskiego i rosyjskiego, tłumacz m.in. Tadeusza Borowskiego, Leszka Kołakowskiego, Marka Hłaski, Jerzego Pilcha, Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka, Daniela Odiji. Wielokrotny (2005, 2008, 2013) stypendysta programu Ministra Kultury RP Gaude Polonia. W roku 2014 został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 

9 lipca 2016 r. / 16:45-18:00 / Wirydarz oo. Dominikanów

Debata „Literatura a terytoria terroru”. Udział w debacie wezmą: Sofija Andruchowycz, Ołeksandr Bojczenko, Andrij Bondar, Andrij Lubka, Bohdan Zadura. Prowadzący: Andrij Saweneć.

Pisarze i publicyści z Ukrainy wspólnie z Bohdanem Zadurą zastanowią się nad pytaniami dotyczącymi miejsca literatury w świecie coraz bardziej zajmowanym przez terror i terroryzm, nie tylko ten konwencjonalny, lecz także ten hybrydowy, a wręcz cyfrowy, coraz bardziej eksterytorialny i coraz bardziej powszedni, oddziałujący na pisarzy i czytelników, modyfikujący obraz i funkcje literatury. 

10 lipca 2016 r. / 17:00-19:00 / Wirydarz oo. Dominikanów 

Na wszystkie wydarzenia festiwalu WSTĘP WOLNY.

***

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2016 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz czwarty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE