Zasiłek, gdy nie ma kto zająć się dzieckiem
W związku z pandemią Covid-19 świadczenie przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.
- Świadczenie przysługuje na opiekę nad dzieckiem do lat 8 w razie zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły - kiedy nie ma innej osoby mogącej zapewnić opiekę. Rodzic będzie mógł skorzystać z zasiłku tak, że kiedy szkoła będzie działała w ograniczonym zakresie, czyli np. pracować w trybie hybrydowym, przez co dziecko będzie uczyło się w domu - tłumaczy Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Na tych samych zasadach dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać również na starsze dziecko, gdy ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
Kto nie dostanie zasiłku?
Dodatkowe świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie dostanie też rodzic, który mimo otwarcia placówki oświatowej, zdecyduje o pozostawieniu dziecka w domu.
Jak starać się o zasiłek?
Zasady są te same co przed wakacjami. Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przesłać takie oświadczenie bezpośrednio do ZUS – mogą to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.