Reklama

Wraca zasiłek opiekuńczy. Lubelscy rodzice i opiekunową znowu mogą starać się o pieniądze

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Wraca zasiłek opiekuńczy. Lubelscy rodzice i opiekunową znowu mogą starać się o pieniądze - Zdjęcie główne

Wraca zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci uczących się w domu z powodu pandemii koronawirusa. | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od dziś do 20 września znowu można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje rodzicom lub opiekunom w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły z powodu pandemii koronawirusa.

Zasiłek, gdy nie ma kto zająć się dzieckiem

 

W związku z pandemią Covid-19 świadczenie przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. 

 

- Świadczenie przysługuje na opiekę nad dzieckiem do lat 8 w razie zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły - kiedy nie ma innej osoby mogącej zapewnić opiekę. Rodzic będzie mógł skorzystać z zasiłku tak, że kiedy szkoła będzie działała w ograniczonym zakresie, czyli np. pracować w trybie hybrydowym, przez co dziecko będzie uczyło się w domu - tłumaczy Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

 

Na tych samych zasadach dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać również na starsze dziecko, gdy ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Kto nie dostanie zasiłku?

 

Dodatkowe świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie dostanie też rodzic, który mimo otwarcia placówki oświatowej, zdecyduje o pozostawieniu dziecka w domu. 

 

Jak starać się o zasiłek?

 

Zasady są te same co przed wakacjami. Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przesłać takie oświadczenie bezpośrednio do ZUS – mogą to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE