Reklama

Reklama

Województwo Lubelskie kupi 3 tys. kuropatw

Opublikowano: 12 listopada 2020 17:35
Autor: oprac. Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Samorząd Województwa Lubelskiego kupi w tym roku 3 tys. kuropatw, żeby wpuścić je ich do 30 obwodów łowieckich w ramach zasilenia miejscowej populacji.

Reklama

Dziś (12 listopada) w miejscowości Rudka (okolice Chełma) i w Sitańcu Wolicy (okolice Zamościa) miał miejsce pierwszy etap działań polegających na wsiedleniu 1 tys. kuropatw do 10 obwodów łowieckich. 

 

- Ze względu na duży spadek populacji kuropatwy, która niegdyś stanowiła ozdobę polskich pól i łąk, podjęliśmy kroki, aby ratować ten gatunek. - mówi Zdzisław Szwed z Zarządu Województwa Lubelskiego. - Zależy nam na zachowaniu równowagi w środowisku naturalnym. 

 

W przeszłości kuropatwy odznaczały się wysoką liczebnością, jednak z różnych przyczyn w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ich populacja zmniejszyła się ośmiokrotnie.

 

W tym roku województwo zaplanowało zakup 3 tys kuropatw, co przy dzisiejszym stanie populacji wynosi prawie 10%.. Zostaną wpuszczone do 30 obwodów łowieckich w ramach zasilenia miejscowej populacji. Szacunkowa liczebność kuropatw w regionie na 30 marca wynosi około 34 tys. osobników.

 

Koła Łowieckie do realizacji programu zostały wybrane w formie konkursowej na podstawie kryteriów takich jak: introdukcja zwierzyny drobnej w latach poprzednich, wielkość redukcji drapieżników prawnie dozwolonych do pozyskania (motywowanie myśliwych do zwiększenia pozyskania drapieżników), wprowadzenie zakazu polowań na kuropatwy przez okres 3 lat, dokonywanie corocznej inwentaryzacji kuropatw i drapieżników oraz zakładanie i utrzymywanie podstawowych urządzeń hodowlanych sprzyjających rozwojowi wsiedlonych kuropatw. Program realizuje 30 kół łowieckich.

 

Kuropatwy zostaną dostarczone przez dwóch dostawców, którymi są Hodowla Kuropatw Radomscy z Łęczycy - 1 tys. kuropatw i Polski Związek Łowiecki - 2 tys. kuropatw Koszt zakupu kuropatw wyniesie około 110 tys. zł, a środki na ten cel pochodzą z Budżetu Województwa Lubelskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.