reklama
reklama

Województwo lubelskie: Kolejne znaleziska archeologów w trakcie wykopalisk

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy muzeum i wolontariusze prowadzili wykopaliska na prywatnym terenie.
reklama

W sierpniu i wrześniu pracownicy Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim z udziałem wolontariuszy przeprowadzili badania wykopaliskowe na terenie prywatnej nieruchomości w miejscowości Tarnoszyn. Badania były finansowane przez Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim i „Stowarzyszenie Robim Co Możem” z Ulhówka.
 
- Decyzję o przeprowadzeniu badań wykopaliskowych podjęto po otrzymaniu informacji, że w tym miejscu od wielu lat są wyorywane kamienne głazy, a w trakcie prac ziemnych prowadzonych w związku z zakładaniem linii światłowodowej natrafiano na czaszki i kości ludzkie. Z Tarnoszyna znany jest już jeden grób neolitycznej kultury amfor kulistych, w którym szkielet ludzki był otoczony kamienną konstrukcją w kształcie skrzyni, wykonaną z identycznych głazów jak te, które pokazał pracownikom muzeum właściciel działki. Założono więc, że w tym miejscu może znajdować się kolejny grób kultury amfor kulistych, pochodzący z pierwszej połowy III tysiąclecia p.n.e. Założono wykop o wymiarach 8 x 3 m w miejscu przebiegu linii światłowodowej oraz wskazanego przez właściciela działki miejsca, w którym były wyorane głazy.
Wykonano również dwa poszerzenia wykopu w celu wyeksplorowania w całości obiektów nr 12 i 16. W trakcie wykopalisk znaleziono 17 obiektów, z których 11 związanych jest z nowożytnym cmentarzem chrześcijańskim - poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
 
Znaleziska były w różnym stanie zachowania. Natomiast samo datowanie cmentarza umożliwiło znalezisko, w którym przy czaszce był fragment deski z trumny i 4 miedziane królewskie szelągi Jana Kazimierza - tzw. boratynki. Pozostałe kości ludzkie w tym czaszki, pochodzące ze zniszczonych grobów znaleziono na złożu wtórnym. Znaleziono również pozostałości konstrukcji z głazów kamiennych, przy których były ułożone w stos kości ludzkie.
 
 
Poza tym odkryto również 2 obiekty gospodarcze z późnośredniowieczną i nowożytną ceramikę, w tym dwie potłuczone misy glazurowane.
 
- Wnioski chronologiczne są następujące. Na podstawie znaleziska monet z obiektu 14 możemy stwierdzić, że cmentarz funkcjonował w drugiej połowie XVII w. Jest to najstarszy cmentarz chrześcijański z Tarnoszyna, nieznany ze źródeł historycznych. Na tym etapie badań nie znamy pełnego zasięgu cmentarza oraz jego początków. Nie wiemy również do kiedy funkcjonował w tym miejscu, ale zapewne nie dłużej niż do początków lub połowy wieku XVIII. Na mapie Galicji z 1779 – 1783 r. cmentarz nie jest zaznaczony, a więc u schyłku XVIII wieku już nie istniał. Oba obiekty gospodarcze musiały powstać już po zlikwidowaniu cmentarza i wejściu na ten teren zabudowy. Miało to miejsce nie wcześniej niż na przełomie XVIII i XIX wieku, ale najprawdopodobniej dopiero w wieku XX. Z pewnością obiekt nr 7 (być może rodzaj piwnicy – małego loszku) uległ zawaleniu pod koniec XX wieku, skoro w jego górnej partii znaleziono współczesne śmieci - opisuje LWKZ.
 
„Stowarzyszenie Robim Co Możem” z Ulhówka w porozumieniu z Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim, planuje pozyskanie środków na zbadanie zasięgu cmentarza oraz wykonanie specjalistycznych analiz dla znalezionych kości.
 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama