reklama
reklama

Województwo lubelskie: Archeolodzy znaleźli niesamowity skarb ze średniowiecza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Województwo lubelskie: Archeolodzy znaleźli niesamowity skarb ze średniowiecza - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościArcheolodzy odkryli średniowieczną odznakę pielgrzyma. Takie odznaki służyły jako swego rodzaju talizman.
reklama

W styczniu do WUOZ Lublin Delegatura Zamość przekazana została, za pośrednictwem archeologa Tomasza Murzyńskiego – „średniowieczna odznaka pielgrzyma” pochodząca z miejscowości Wólka Nieliska w gminie Nielisz.
 
- Omawiana „odznaka pielgrzyma”, czy też „znak pielgrzymi” z Wólki Nieliskiej, to niewielka ażurowa plakietka - zawieszka, odlana ze stopu ołowiu i cyny, posiadająca kolisty kształt o średnicy 2,8 cm i grubości ok. 1 mm - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Przedstawia smoka „bazyliszka” zamkniętego w okręgu. Odznaki takie służyły jako swego rodzaju talizman, mający zapewnić osobie go noszącej powodzenie w podróży oraz chronić taką osobę przed wszelkiego rodzaju „złem”, czyli napaścią, kradzieżą, chorobami i innymi wypadkami losowymi. Stanowiły też sposób wyróżnienia się i zamanifestowania celu podróży.
 
LWKZ podkreśla, że z terenów Polski znanych jest niewiele znalezisk tego typu. Przykładowo Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie ma w 6 takich znaków, które odkryto w trakcie badań archeologicznych na terenie tego miasta. Pojedyncze znaleziska takich odznak odnotowano też w Poznaniu, Żarnowie, Strzelinie.
 
 
- Historia powstania odznak, czy też znaków pielgrzymich, na terenie Europy Zachodniej sięga okresu wczesnego średniowiecza. Posiadały różnorodne formy i kształty – koliste, czworokątne, w formie krzyża, muszli, pierścienia, tarczki. Przedstawiano na nich postacie świętych, rycerzy, głowy ludzi i popiersia, a także figurki zoomorficzne (ptaki, zwierzęta, smoki). Najstarsze odznaki pielgrzymie związane są ze szlakiem św. Jakuba, posiadają kształt muszli małża i datowane są nawet na XI wiek. Popularność zyskała także odznaka „Thomasa Becketa” w połowie XII w. Na bardzo szeroką skalę znaki pielgrzymie rozpowszechniły się w okresie od XIII w. i były bardzo popularne do XVI w. - opisuje LWKZ.
 
Duże kolekcje tych znaków pielgrzymich mają  muzea w Europie Zachodniej, np. Muzeum Historii Londynu, Muzeum Historii Sztuki w Paryżu, Muzeum w Kolonii oraz Muzeum Boijmans Van Benningem.
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama