Reklama

Wicewojewoda rozmawia o przeciwdziałaniu ASF

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Wicewojewoda rozmawia o przeciwdziałaniu ASF - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk spotkał się z prof. dr hab. Zygmuntem Pejsakiem lekarzem weterynarii, specjalistą chorób świń, kierownikiem Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji odnośnie zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń w województwie lubelskim. W spotkaniu uczestniczył również lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

   Podczas rozmowy kierownik Zakładu Chorób Świń PIW w Puławach poinformował o przypadkach występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz przedstawił stan obecny na obszarze  województwa lubelskiego, gdzie do tej pory nie stwierdzono tej choroby w hodowlach trzody chlewnej. 


 
   Podkreślił, że cały czas monitorowana jest sytuacja i w razie zaistnienia zagrożenia odpowiednie służby  sanitarno-weterynaryjne podejmą działania w celu zwalczania ogniska choroby i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.


 
   Lekarz weterynarii zaznaczył, że na bieżąco kontrolowany jest stan zdrowia zwierząt  lokalnych hodowli. Przypomniał o procedurach i zasadach postępowania  w razie przedostania się  wirusa ASF do gospodarstw oraz  o konieczności stosowania bioasekuracji, czyli o metodach zapobiegania i zwalczania tej zakaźnej choroby. Zwrócił uwagę na  bezwzględne przestrzeganie zaleceń służb weterynaryjnych.


 
   Wicewojewoda zapewnił o gotowości współpracy i udzielania wsparcia ze strony Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie oraz poprosił o przekazywanie na bieżąco wszystkich informacji  o sytuacjach niepokojących, które zaistnieją w województwie lubelskim w związku z tą chorobą.


 
***
 
Afrykański pomór świń (African swine fever, ASF) jest zakaźną, przeważnie wolno szerzącą się, chorobą wirusową świń domowych i dzikich, w tym dzików. Czynnik etiologiczny ASF, tj. wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV) nie występuje u innych gatunków zwierząt udomowionych i dzikich z wyjątkiem niektórych gatunków owadów tj. kleszczy. Choroba nie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.


 
Zasady zapobiegania i zwalczania ASF w gospodarstwach:
- ogrodzenie terenu gospodarstwa,
- zabezpieczenie budynków inwentarskich przed dostępem zwierząt z zewnątrz,
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych i utrzymanie ich w stanie umożliwiającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego,
- oznakowanie pomieszczeń inwentarskich informacją: „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”,
- stosowanie odzieży ochronnej,
- przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji,
- zakaz obsługi świń przez osoby biorące udział w polowaniach przez 72 godziny po polowaniu,
-  maksymalne ograniczenie dostępu do chlewni osób z zewnątrz,
- przestrzegani zakazu karmienia świń odpadkami żywnościowymi.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE