Reklama

Reklama

W przyszłym roku wróci lubelski "Rezerwat dzikich dzieci"

Opublikowano: ndz, 6 gru 2020 17:17
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W przyszłym roku wróci lubelski "Rezerwat dzikich dzieci" - Zdjęcie główne

Rezerwat dzikich dzieci to propozycja przygodowego placu zabaw w wakacje, który ma zapewnić dzieciom przestrzeń i narzędzia do kreatywnej zabawy | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego zostanie zrealizowany projekt pn. "Rezerwat dzikich dzieci 2021 - wakacyjny park kreatywności i kontaktu z przyrodą". To miejsce do zabawy, które tworzą dzieci, bo nie ma tam gotowych rozwiązań.

Reklama

Budżet Obywatelski to budżet partycypacyjny. Mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. W tegorocznej - VII edycji Budżetu Obywatelskiego głosowało łącznie 18 234 osób, z czego 17 122  przez internet oraz 1112 za pomocą kart do głosowania w punktach stacjonarnych. Głosowanie trwało od 15 do 28 października.  Mieszkańcy mieli do rozdzielenia 12,15 mln zł. Do realizacji wybrano 40 projektów z 82 zgłoszonych. Zrealizowane zostaną projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. 

Do realizacji 1101 glosami wybrano projekt ogólnomiejski pn. "Rezerwat dzikich dzieci 2021 - wakacyjny park kreatywności i kontaktu z przyrodą", którego koszt to 200 tys. zł. To propozycja przygodowego placu zabaw w wakacje, który ma zapewnić dzieciom przestrzeń i narzędzia do kreatywnej zabawy. Projekt był już realizowany w ramach wcześniejszych edycji BO, więc teraz jest kontynuacją. Teren Rezerwatu to ogród przy ul. Dolnej Panny Marii.

- Przeobrażenia jakim zostało poddane dzieciństwo spowodowały odcięcie dzieci od podstawowego narzędzia poznawania i kreowania świata, jakim jest zabawa. Na tym aspekcie warto skupić się w 2021. Kluczem do udanego przygodowego placu zabaw jest to, że dzieci same go tworzą, co sprawia, że repertuar możliwych aktywności staje się nieograniczony. Nad bezpieczeństwem dzieci ale przede wszystkim utrzymaniem zabawy w najczystszej postaci czuwają Strażnicy Zabawy-Playworkerzy - czytamy w opisie projektu. 

W 2018 i 2019 roku zarejestrowano 10 tys. wejść dzieci przy średnim czasie pobytu, wynoszącym 2 godziny.  Rezerwat jest dostępny dla dzieci między 7 a 15  rokiem życia. Według autorów projektów ramy wiekowe wyznacza magiczna i formalna granica 7 roku życia, kiedy dzieci mogą przemieszczać się po mieście bez opieki i mogą podejmować prace konstrukcyjne bez pomocy dorosłych.

W Rezerwacie znajduje sie m.in. "otulina", czyli przestrzeń zaprojektowana i wyposażona specjalnie dla młodyszch dzieci, są tam np. kuchnia błotna, piaskowa plaża, ogródek, majsterkownia. Poza tym, dzieci mają dostęp do materiałów i narzędzi, z których budują i ozdabiają instalacje, bazy i wieże.

- Wszystkie powstałe obiekty są dziełem dzieci i przedmiotem ich kreatywnej zabawy. Na terenie ścisłego Rezerwatu nie ma gotowych, katalogowych rozwiązań. - czytamy w opisie projektu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy