Reklama

Reklama

W październiku Kongres Współpracy Transgranicznej w Lublinie. Tym razem on-line

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Niećko

W październiku Kongres Współpracy Transgranicznej w Lublinie. Tym razem on-line - Zdjęcie główne

W październiku Kongres Współpracy Transgranicznej w Lublinie. Tym razem on-line. O szczegółach opowiedzieli: od lewej - Krzysztof Stanowski, Paweł Prokop, Natalia Gmurkowska | foto Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 6-9 października odbędzie się Kongres Współpracy Transgranicznej. Zaplanowano spotkania, warsztaty i wydarzenia kulturalne. W tym roku wyjątkowo Kongres będzie w formule on-line.

Reklama

Tym razem w pełnej formule on-line

 

Od dziesięciu lat w Lublinie odbywają spotkania osób zaangażowanych we współpracę transgraniczną z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Wydarzenie od samego początku było miejscem spotkań i platformą dialogu środowisk: nauki, kultury, edukacji, władz samorządowych i państwowych. Kongres znany wcześniej jako Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej, będzie poświęcony wyzwaniom, jakie przed lokalnymi wspólnotami postawiła pandemia koronawirusa.

 

- Nowa i wyjątkowa edycja tego corocznego spotkania praktyków współpracy międzynarodowej tym razem odbędzie się w całości on-line. Będziemy przede wszystkim rozmawiać o wyzwaniach, jakie przed lokalnymi wspólnotami postawiła pandemia, w szczególności w takich dziedzinach jak kultura, gospodarka i życie społeczne. Jak zawsze, zapraszamy naszych międzynarodowych partnerów do udziału w Forum Partnerów, Giełdzie Grantodawców i Konkursie dobrych praktyk - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

 

- Od 10 lat spotykamy się i dyskutujemy o tym co dla nasz ważne. Wykorzystując to, że Lublin leży na tym historycznym pograniczu dwóch wielkich nurtów kultury europejskiej, wydaje nam się, że jest najlepszym miejscem do tego, żeby właśnie tutaj rozmawiać o współpracy między krajami Unii Europejskiej a krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku Kongresu Lublin odwiedziło ponad 6 tysięcy uczestników Kongresu z ponad 20 krajów - wyjaśnia Paweł Prokop, przewodniczący Komitetu Organizacyjno-Programowego Kongresu.

 

Okazja do rozmowy i zmian

 

Prokop dodaje też, że wszytskie lata Kongresu były okazją do wyjątkowych, ciekawych spotkań, a 2020 rok przyniósł wiele zmian z powodu pandemii koronawirusa, ale jest to okazją do pokazania ile jest wolnosci, bezpieczeństwa, wprowadzenia nowych rozwiązań, czyli zdalnej formuły i być może już na stałe kongres będzie odbywał się np. częściowo zdalnie. Podkreślał, że spotkania będą okazją do rozmów o tym jak samorządy poradziły sobie z pandemią, o gospodarce i o tym, jak może sie ona rozwijać, jak budować relacje międzyludzkie, gdy trzeba się izolować. 

 

- Tym co jest wspólne przez te wszystkie lata Kongresu to jego partycypacyjność. Jest on organizowany zarówno przez urząd, jak i przez organizacje pozarządowe - zaznaczał Krzysztof Stanowski, zastępca przewodniczącego Komitetu Organizacyjno-Programowego Kongresu.

 

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Samorząd jutra. Między otwartością a odpowiedzialnością”. Wezmą w niej udział eurpejscy eksperci np. Charles Landry (Wielka Brytania), prof. Aleksander Sogomonov (Rosja), Rasmus Wiinstedt Tscherning (Dania), Marharyta Zhenchuk (Ukraina), Krzysztof Czyżewski i Edwin Bendyk (Polska). 

 

Będą warsztaty, spotkania i wirtualne zwiedzanie

 

- Kongres potrwa 4 dni, a wszystkie wydarzenia podzieliliśmy na kilka bloków tematycznych. Pierwszego dnia zaplanowaliśmy m.in otwarcie z udziałem prezydenta miasta Krzysztofa Żuka. W kolejnych dniach odbędą się 3 panele np. panel dotyczący kultury i jak obecnie funkcjonują intytucje kultury. Będzie także panel o kierunakach rozwoju gospodarczego oraz panel poświęcony sektorowi pozarządowemu i o tym jak organizacje pozarządowe wspierają teraz mieszkańców - mówiła Natalia Gmurkowska z Komitetu Porogramowo-Organziacyjnego Kogresu, dodając, że każdy z paneli będzie poprzedzony warsztatmi, które będą rozszerzeniem dyskusji panelowych. 

 

W programie jest też Giełda Grantodawców, Forum Partnerów i wydarzenia kulturalne oraz towarzyszące. W ramach Giełdy zostaną zaprezentowane możliwości pozyskiwania środków finansowych z wybranych programów grantowych. Zaś Forum Partnerów ma na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami szukającymi międzynarodowych parnerów. Z kolei w trakcie Konkursu Dobrych Praktyk uczestnicy poznają najlepsze rozwiązania w zakresie inicjatyw podejmowanych na rzecz społęczności lokalnej i transgranicznej w Europie oraz krajach Partnerstwa Wschodniego w obliczu padenmii. Odbędzie się też spotkanie on-line radnych miejskich poświęcone funkcjonwaniu samorządu w czasach pandemii oraz perspektywie współpracy z miastami partnerskimi w przyszłości. W ramach wydarzeń kuturalnych zaplanowano takie atrakcje jak np. Międzynarodowy projekt muzyczno-wizualny "Rozdilovi", Prezentacja Serii Wydawniczej – Wschodni Express z udziałem zaproszonych autorów, Inauguracja Europejskich Dni Kreatywności – prezentacja wirtualnej wystawy CreArt, spotkania Kobieta europejska w czasach COVID-19. Natomiast w programie wydarzeń towarzyszących są m.in. spotkania na tematy: Stosunki polsko-ukraińskie w kontekście wyzwań i zagrożeń XXI wieku, Polsko-ukraińska współpraca samorządowa i transgraniczna, Kiedy mury runą? Białoruś po "wyborach" 2020. 

 

- Zaplanowaliśmy panel z europejskimi perzydentami, którzy porozmawiają o tym, jak będzie wyglądało miasto i samorząd po pandemii. Już wiemy, że zmienią się budżety, trzeba będzie podejmować trudne decyzje, zmieni się także tradycyjny system edukacji pochodzący z końca XIX wieku. Budynki w których uczą się setki dzieci nie są przyszłością edukacji, obecna formuła wydarzeń kulturalnych i turystyki nie jest wystarczająca. Będzie także panel dotyczący biznesu o tym jak zmieni się rynek pracy. Porozmawiamy o tym jak planować rozwój bez wyzysku ludzi i niszczenia środowiska naturalnego. Odbędzie się jeszcze panel dotyczący kwestii samoorganziacji społecznej - tłumaczył Krzysztof Stanowski. 

 

Wszystkie wydarzenia w ramach Kongresu będą bezpłatnie, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie www.kongres.lublin.eu/rejestracja. Z kolei wydarzenia kulturalne będą w formie streamingu na stronach organizatorów i partnerów. Platforma streamingu służy główie do gier komputerwowych, ale można też zrobić na niej spotkanie. Dzięki temu będzie można witualnie chodzić i poruszać jako avatar po wystawie i spotkać np. prezydentów i wspólnie przejść przez galerię. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE