Reklama

Reklama

W mieście będzie Aleja Sławnych Lublinian? Ratusz podjął kroki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

W mieście będzie Aleja Sławnych Lublinian? Ratusz podjął kroki - Zdjęcie główne

Ratusz podjął kroki w kierunku stworzenia Alei Sławnych Lublinian, którą zaproponował radny miejski Zbigniew Ławniczak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto podjęło kroki, żeby stworzyć miejsce upamiętniające sławnych lublinian. Pomysł podsunął radny miejski Zbigniew Ławniczak, który jako lokalizację Alei Sławnych Lublinian zaproponował Plac Teatralny.

Reklama

Aleja Sławnych Lublinian upamiętniłaby zasłużonych

 

W sierpniu zmarł Piotr Szczepanik - lubelski piosenkarz, gitarzysta i aktor, który zasłynął hitem "Kochać". Dlatego radny miejski Zbigniew Ławniczak (Prawo i Sprawiedliwość) w interpelacji do prezydenta Lublina - Krzysztofa Żuka po raz kolejny zaproponował utworzenie Alei Sławnych Lublinian, żeby upamiętnić artystów i ludzi zasłużonych Lublinowi. Jako lokalizację zaproponował miejskie działki należące do Gminy Lublin, a dzierżawione przez Centrum Spotkania Kultur.

 

 

- Projekt mógłby powstać we współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Lublina. Mając na uwadze, iż reprezentacyjnym miejscem jest Plac Teatralny (plac pod Centrum Spotkania Kultur - przyp. red.) proponuję usytuowanie "Upamiętnienia Sławnych Lublinian" właśnie w tym miejscu - napisał Zbigniew Ławniczak, dodając, że plac jest miejscem odwiedzanym przez Lublinian, ale i turystów. 

 

Miasto już podjęło kroki

 

W imieniu prezydenta odpowiedział Andrzej Wojewódzki - sekretarz miasta. Zapewnił, że miasto podejmuje szereg działań upamiętniających osoby, których życie i twórczość były związane z Lublinem i promowały miasto w kraju i na świecie. Wyrazem tego są ulice, place i skwery nazywane od nazwisk tych osób, imiona szkół, memoriały i wydarzenia kulturalne. Zaznaczył też, że miasto podjęło niezbędne kroki, żeby utworzyć miejsce upamiętniające cenione osobowości związane z Lublinem w godny i odpowiadający mieszkańcom, sposób. Dlatego Miejski Konserwator Zabytków otrzymał polecenie wskazania możliwych lokalizacji miejsca pamięci słynnych osób. Jednym z analizowanych miejsc był Plac Teatralny. Wojewódzki wyjaśnił przy okazji, że inwestycje na takich działkach wymagają zgody konserwatora zabytków lub dzierżawcy. 

 

- Jak warto podkreślić, proces upamiętnienia sławnych lub zasłużonych Lublinian wymaga opracowania szczegółowej procedury i kryteriów wyłaniana nazwisk wskazanych do upamiętnienia. Niewątpliwie zasadnym jest by o przyznaniu takiego wyóżnienia decydowała Rada Miasta Lublin - podsumował Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE