Reklama

W Lublinie powstanie pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, "Proboszcza Majdanka"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: internet

W Lublinie powstanie pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, "Proboszcza Majdanka" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pomnik pochodzącego z Ukrainy greckokatolickiego księdza, błogosławionego Emiliana Kowcza, stanie w Lublinie.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Lublin jednogłośnie przyjęto uchwałę o wyrażeniu zgody na budowę pomnika błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, który ma powstać z inicjatywy lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Uzasadnienie uchwały głosi, iż: "Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny. Podczas pobytu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku Emilian Kowcz zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską, a za swoją niezłomną postawę otrzymał przydomek proboszcza Majdanka".

Podczas sesji podkreślono fakt, że ks. Kowcz jest symbolem pojednania i zgody między ludźmi.
Uzasadnienie uchwały wskazuje także, iż: "Jego pomnik będzie uhonorowaniem osoby, która swoją postawą dawała świadectwo wiary w człowieka i pozostawała wierna wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych".

Konsul generalny Ukrainy w Lublinie - Wasyl Pawluk podziękował lubelskim radnym za poparcie inicjatywy budowy pomnika i podkreślił, że: "Ten człowiek zginął w niemieckim obozie, który był na terenie Lublina i właśnie On łączy wszystkie narody - i Polaków, i Żydów, i Ukraińców i inne narodowości, które przebywały wtedy w tych obozach. Dzisiaj radni miasta Lublina pokazali, że my jesteśmy razem... Razem na prawdzie. Razem, kiedy człowiek postępuje z dobrej strony". Wasyl Pawluk powiedział także, że: "Teraz też mamy takie trudne momenty w naszej historii, ale ja mam nadzieję, że my będziemy rozmawiać dalej, będziemy to wszystko wyjaśniać, i prawda musi być, i tą kropkę nad >>i<< postawimy".

Pomnik ma powstać w pobliżu Państwowego Muzeum na Majdanku. Koncepcję monumentu opracował wybitny rzeźbiarz z Kijowa, Aleksander Diaczenko - wysoka na 2,5 m postać, wykuta z granitu, próbuje podnieść ciężar (kamienną bryłę).

Na pomniku zostanie wyryty - po polsku, ukraińsku i hebrajsku - fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie na Majdanku. Prosił w nim, aby nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia - poinformował ks. Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Koszt pomnika będzie oscylował w granicach 1 mln zł. Fundusze mają pochodzić ze zbiórki społecznej. Monument ma być gotowy pod koniec tego roku, bądź na początku przyszłego. W 2019 r. przypada 75. rocznica śmierci bł. ks. Emiliana Kowcza.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE