reklama
reklama

W Lublinie ma być mniej komarów. Pojawią się budki lęgowe dla jerzyków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W Lublinie ma być mniej komarów. Pojawią się budki lęgowe dla jerzyków  - Zdjęcie główne

Na projekt "Stop komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublina" oddano 2003 głosów w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do końca przyszłego roku ma zmniejszyć się ilość komarów w Lublinie. Będzie to możliwie, bo miasto w ramach Budżetu Obywatelskiego kupi i zamontuje 1000 budek dla ptaków - jerzyków, żywiących się komarami.
reklama

Budżet Obywatelski to budżet partycypacyjny. Mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. W tegorocznej - VII edycji Budżetu Obywatelskiego głosowało łącznie 18 234 osób, z czego 17 122  przez internet oraz 1112 za pomocą kart do głosowania w punktach stacjonarnych. Głosowanie trwało od 15 do 28 października.  Mieszkańcy mieli do rozdzielenia 12,15 mln zł. Do realizacji wybrano 40 projektów z 82 zgłoszonych. Zrealizowane zostaną projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. 

 

 

Jednym z projektów wybranych do realizacji jest ogólnomiejski pt. "Stop komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublina", na który oddano 2003 głosów.  Dzięki inwestycji ma zmniejszyć się ilość komarów w mieście do końca 2021 roku, bo ptaki jerzyki żywią się komarami. Podobne budki lęgowe i w tym samym celu zamontowano np. w Świnoujściu, Zielonej Górze i Zamościu. Dotąd w wielu polskich miastach, w tym w Lublinie w ramach odkomarzania były głównie prowadzone opryski. Teraz ma się to zmienić, bo od oprysków na komary, giną pszczoły, które m.in. zapylają wiele gatunków roślin uprawnych do wydania plonu nasion i owoców. 

 

- Zmniejszenie liczby komarów będzie korzyścią dla wszystkich mieszkańców. Pozwoli to na zmniejszenie oprysków co da dodatkowe oszczędności w budżecie i poprawi sytuację pszczół w mieście - czytamy w opisie projektu.

 

Dlatego w planach jest zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków w całym Lublinie. Budki mają być przekazane zainteresowanym Radom Dzielnic, do których wysłano pismo z prośbą o wskazanie zapotrzebowania i miejsc pod budki. Projekt jest skierowany do wszystkich dzielnic, a zwłaszcza tych gdzie są lasy lub otwarte zbiorniki wodne, np. na budynkach miejskich. Same budki mają być zamontowane do końca marca przyszłego roku. Dodatkowo mają być też przygotowane materaiły promocyjne dla rad dzielnic i mieszkańców, a będą to np. ulotki i plakaty. Koszt całej inwestycji to 67 tys. zł. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama