Reklama

Upamiętnienie księdza profesora Wincentego Granata w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KUL

Upamiętnienie księdza profesora Wincentego Granata w Lublinie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Były rektor KUL ksiądz profesor Wincenty Granat będzie miał w Lublinie swoje upamiętnienie. Projekt stosownej uchwały trafi pod obrady marcowej sesji rady miasta.

Były rektor KUL ksiądz profesor Wincenty Granat będzie miał w Lublinie swoje upamiętnienie. Miejscowi radni chcą nazwać imieniem tego cenionego pedagoga i nauczyciela akademickiego jedno z rond. Projekt stosownej uchwały trafi pod obrady marcowej sesji rady miasta. Wcześniej zaopiniują go rady dzielnic Sławin i Sławinek. Swoje rekomendacje złoży Zespół do spraw nazewnictwa ulic i placów publicznych w Mieście Lublin.

Ksiądz profesor Wincenty Granat czasie niemieckiej okupacji angażował się w nauczanie na tak zwanych tajnych kompletach. Od 1956 roku był związany z Lublinem. W latach 1965-70 sprawował funkcję rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W trakcie wydarzeń "Marca 68" aktywnie występował w obronie represjonowanych studentów. Został za to pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ksiądz profesor Granat zmarł 11 grudnia 1979 roku. 12 czerwca 1995 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

- Tak zacna i wybitna postać powinna zostać uhonorowana w miejskiej przestrzeni Lublina. Radni chcą aby ks prof. miał swoje rondo na wylotówce na Warszawę koło skansenu - mówi inicjator uchwały radny Marcin Nowak członek zespołu ds nazewnictwa ulic i placów publicznych.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE