Reklama

Udostępnił dane – grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnił dane – grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie w sprawie wycieku danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zatrzymali dzisiaj 29-latka.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte niezwłocznie po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez KSSiP. Sprawą zajmowali się policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Prokuratura Regionalna w Lublinie. W trakcie postępowania ustalono, że pracownik firmy zewnętrznej obsługującej system informatyczny KSSiP – w trakcie testowego migrowania danych szkoły na nowo utworzoną platformę utworzył katalog, do którego przeniósł dane osobowe pracowników wymiaru sprawiedliwości, zapisane w systemie informatycznym KSSiP. Dane te w postaci imienia i nazwiska, adresu mailowego i numeru telefonu pracownicy przekazywali KSSiP w celu uzyskania możliwości dostępu do internetowej platformy szkoleniowej prowadzonej przez uczelnię. 29-latek katalogowi temu nadał uprawnienia publiczne, tzn. umożliwił pobranie z niego danych dowolnej osobie, mającej dostęp do internetu. Pliki te zostały pobrane przez dotychczas nieustalone osoby i zamieszczone w serwisach internetowych umożliwiających przechowywanie danych. – informuje Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie, podinsp. Renata Laszczka-Rusek.

Mężczyzna zostanie doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie zostanie przedstawiony mu zarzut udostępniania innym osobom danych, umożliwiających dostęp do informacji przechowywanych w systemie informatycznym KSSiP. Czyn ten jest zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności. Jak informuje Prokuratura Regionalna w Lublinie, śledztwo jest rozwojowe i nie wykluczone jest zatrzymanie kolejnych podejrzanych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE