Reklama

Trzecia edycja CHECK IT już za nami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Trzecia edycja CHECK IT już za nami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzecia edycja CHECK IT zgromadziła blisko 1000 uczestników z całego województwa lubelskiego. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli wziąć udział w prelekcjach dotyczących rozpoczęcia i poprowadzenia swojej drogi kariery w branży IT oraz warsztatach poświęconych projektowaniu graficznemu, drukowi 3D czy projektowaniu aplikacji. Nauczyciele informatyki natomiast mieli możliwość jak wykorzystać e-learning w szkole oraz poznać ofertę Miasta Lublin dla przyszłych oraz obecnych informatyków.

CHECK IT organizowane jest przez Urząd Miasta Lublin w ścisłej współpracy z informatycznymi kołami naukowymi działającymi na lubelskich uczelniach, organizacjami informatycznymi oraz specjalistami z branży IT. Wydarzenie jest częścią Dni Lubelskiej Wyżyny IT 2016. W zeszłorocznej edycji CHECK IT udział wzięło ponad 600 osób. Tegoroczna, trzecia edycja zgromadziła rekordową ilość uczestników – 900 osób wśród, których byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele informatyki, studenci oraz przedstawiciele firm Lubelskiej Wyżyny IT.

- Podczas pierwszej edycji CHECK IT obecnych było ok. 40 osób. Dziś mamy ich blisko 1000. To zainteresowanie pokazuje jak duże przeobrażenie przeszła lubelska branża IT. Dzisiejsze wydarzenie ma na celu pokazanie ogromnego potencjału tej branży w naszym mieście. Na przestrzeni ostatnich lat w Lublinie rozpoczęło swoją działalność ponad 40 firm – polskich, a także globalnych międzynarodowych, które zaczęły tworzyć dobrze płatne miejsca pracy zatrzymując talenty informatyczne w naszym mieście – powiedział Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategi i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Podczas wydarzenia dla uczniów istniała możliwość spotkania się z przedstawicielami lubelskich uczelni, którzy przedstawili jakie fantastyczne rzeczy dzieją się w kołach naukowych, instytutach czy katedrach oraz jak wygląda ścieżka studiów na kierunkach informatycznych. Podczas prelekcji studenci oraz członkowie informatycznych kół naukowych dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pasją z młodszymi kolegami oraz pokazali, że okres studiów to nie tylko czas na naukę ale także okazja do samorealizacji oraz możliwość zaangażowania się we wspólne kreowanie Lubelskiej Wyżyny IT. Również przedstawiciele lubelskich firm branży IT prezentowali, jakie możliwości stwarza praca w Lublinie, w jaki sposób kreować swoją ścieżkę kariery oraz jak w praktyce wygląda praca w branży IT.

- Fajne jest to, że podczas tego wydarzenia mogę dowiedzieć się gdzie szukać miejsca dla siebie po szkole, jaki kierunek i uczelnie wybrać, co mogę robić na studiach oraz jak zacząć i poprowadzić swój własny rozwój – mówi Jakub z Technikum Elektronicznego im. Obrońców Lublina 1939 roku.

Uczniowie mogli również wziąć udział w warsztatach poświęconych tworzeniu gier komputerowych i aplikacji, technologii druku 3D, tworzeniu stron internetowych w Wordpress, grafice komputerowej czy robotyce. Nowością w tej edycji były specjalne prezentacje dla nauczycieli w „pokoju nauczycielskim” poświęcone tematyce programów studiów, walorów lubelskich uczelni wyższych oraz projektów informatycznych skierowanych do młodzieży.

Podczas wydarzenia dostępna była także strefa rozrywki prezentująca m.in. gry lubelskich twórców (Lublin GameDev), roboty, drony, drukarki 3D (Makerspace Lublin), Playstation, Xbox-y i wiele innych atrakcji.

- W Lublinie w najbliższych 10 powstanie bardzo silny ośrodek informatyczny. Jako przedstawiciel miasta serdecznie zachęcam wszystkich aby być współkreatorem tego ośrodka, żeby dołączyć do nas i wspólnie budować ekosystem informatyczny w naszym mieście. Wspólnie z grupą firm, fantastycznych studentów i profesorów i również urzędników, którzy wspierają program lubelskiej Wyżyny IT – dodał Dyrektor Mariusz Sagan.

Wydarzenie CHECK IT realizowane jest w ramach programu Lubelska Wyżyna IT realizowanego przez Urząd Miasta Lublin. Jest to inicjatywa, która ma wyeksponować potencjał oraz przychylny klimat dla rozwoju branży IT w Lublinie. Priorytetowym założeniem programu jest wsparcie lokalnego sektora IT poprzez wypracowanie wzajemnych powiązań w środowiskach nauki i biznesu związanych z technologią IT i ICT przy współpracy samorządu lokalnego. Lubelska Wyżyna IT obejmuje swoim patronatem szereg działań podejmowanych przez uczelnie, koła naukowe, firmy oraz inne podmioty związane z branżą.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE