Reklama

Teatr świętuje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Paśkucki

Teatr świętuje  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Narodził się ponad 500 lat przed Chrystusem. Odtąd bawi i smuci, przenosi w inny wymiar, zmusza do refleksji, oczyszcza. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru.

Paryż, 27 marca 1957 roku. W Europie trwa zimna wojna. Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) troszczy się jednak o rozwój sztuki i organizuje pierwszy, międzynarodowy festiwal pod nazwą Teatr Narodów. Ewenementem na tamten czas jest spotkanie na jednej scenie grup teatralnych z obu stron żelaznej kurtyny. Cztery lata później dla uczczenia dnia inauguracji festiwalu datę 27 marca ogłasza się Międzynarodowym Dniem Teatru.

Środowiska artystyczne na całym świecie świętują ten dzień do dziś. Według ITI celem jego obchodów jest promocja i wymiana informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększenie współpracy ludzi teatru, a także uświadomienie opinii publicznej na temat wagi sztuki w życiu codziennym oraz wzmocnienie przyjaźni i więzów międzyludzkich. Co roku rozsyłane jest orędzie jednej wybitnej osobistości ze świata teatru, zawierające jego refleksje na temat sztuki. Orędzie na rok 2018 można przeczytać pod adresem.


Fot. Mateusz Paśkucki
   
W Lublinie MDT obchodzony był w Teatrze Starym. Odbyła się tam uroczystość, której gospodarzami byli Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Zarząd Województwa Lubelskiego uhonorował osoby związane z życiem teatralnym naszego województwa: pracowników artystycznych, technicznych i administracyjnych lubelskich teatrów, animatorów życia teatralnego z województwa, społeczników i działaczy kulturalnych. Przyznano Medale Pamiątkowe oraz Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego, liczne listy gratulacyjne, dyplomy okolicznościowe i dyplomy uznania.Z okazji obchodów MDT Centrum Kultury w Lublinie przygotowało łącznie 11 spektakli rozłożonych w czasie na cały miesiąc. 28 i 29 marca o godz. 19:00 zobaczymy jeszcze dwa pokazy spektaklu muzycznego w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego zatytułowanego A recipe for Leonard Cohen. Wejściówki na wydarzenie w cenach 20/30 zł.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE