Reklama

Reklama

Szkoły z lubelszczyzny dostały dofinansowania. Pieniądze pomogą podnieść jakość kształcenia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Piotr Wójcik

Szkoły z lubelszczyzny dostały dofinansowania. Pieniądze pomogą podnieść jakość kształcenia - Zdjęcie główne

Szkoły z lubelszczyzny dostały dofinansowania. Pieniądze pomogą podnieść jakość kształcenia | foto Piotr Wójcik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki funduszom europejskim szkoły z lubelszczyzny będa mogły podnieść jakośc kształcenia. W pierwszej kolejności unijne dotacje dostały 3 miejscowości i 4 powiaty.

Reklama

Pieniądze dla kształcenie lepszych fachowców

 

Dzisiaj Marszałek Województwa Lubelskiego podpisał pierwsze umowy na realizację takich inwestycji. Wsparcie uzyskało w sumie 31 projektów, a ich unijne dofinansowanie na projekty o łącznej wartości ponad 90,6 mln zł, wyniosło niemal 81,7 mln zł.

 

- Środki europejskie, które trafią do szkół w naszym regionie to z jednej strony szansa na dobrze wykształconą kadrę fachowców, a z drugiej okazja dla nauczycieli na podnoszenie swoich kompetencji - przekonywał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. 

 

W ramach naboru ogłoszonego w 2019 roku wpłynęło 46 wniosków na łączną kwotę ponad 140 mln zł. W związku z dużym zainteresowaniem konkursem Zarząd Województwa Lubelskiego zwiększył kwotę przewidzianą na wsparcie szkół zawodowych - z początkowych 51 mln zł do ponad 91 mln zł (w tym rezerwa na procedurę odwoławczą).

 

Janów Lubelski

 

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy projektu Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim zakłądającego wzrost potencjału zawodowego 410 uczniów i 20 nauczycieli kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb regionalnego i krajowego rynku pracy. Jego wartość to około 4,7 mln zł, z czego dofinansowanie to ponad 4,2 mln zł. W ramach projektów zrealizowane zostaną m.in.: szkolenia i staże uczniowskie u pracodawców czy szkolenia i kursy dla nauczycieli. Dzięki unijnemu wsparciu w szkole zostanie doposażona pracownia przedmiotów zawodowych.  

 

Leśna Podlaska

 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej zrealizuje projekt o wartości niemal 825 tys. zł, z czego dofinansowanie to ponad 700 tys. zł. Szansę na wzrost kompetencji zawodowych, dzięki realizacji programu kształcenia zawodowego dostosowanego do wymagań gospodarki i rynku pracy, uzyska 61 uczniów szkoły.

 

Chełm

 

Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. Gen. Wł. Andersa w Chełmie podpisał umowę na realizację projektu o wartości ponad 2,8 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 2,4 mln zł. Celem jest podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego, realizowanego w Technikum Ekonomicznym nr 3 w Chełmie. Zwiększone zostaną szanse na zatrudnienie przyszłych absolwentów na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Wsparciem objętych zostanie 600 uczniów oraz ich nauczyciele.

 

Powiat biłgorasjki

 

Głównym celem projektu w powiecie biłgorajskim jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego w 5 szkołach: Branżowej Szkole I stopnia nr 2 w Biłgoraju, Branżowej Szkole I stopnia nr 3 w Biłgoraju, Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Biłgoraju, Technikum Budowlanym w Biłgoraju oraz Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Działania zaplanowane w projekcie poprawią atrakcyjność kształcenia w stosunku do potrzeb rynku pracy i podniosą kompetencje zawodowe uczniów. Wartość projektu przekracza 5 mln zł, z czego ponad 4,7 mln to dofinansowanie unijne. 

 

Powiat łukowski

 

Kolejny projekt zakłada wzrost potencjału zawodowego blisko 1400 uczniów i 56 nauczycieli kształcenia zawodowego z 4 szkół: Zespołu Szkół nr 1 w Łukowie – Technikum, Branżowej Szkoły I stopnia, Zespole Szkół nr 2 w Łukowie – Technikum, Branżowej Szkoły I stopnia, Zespole Szkół nr 3 w Łukowie – Technikum oraz Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim – Technikum, Branżowej Szkole I stopnia. W ramach projektu znalazły się m.in.: zajęcia dodatkowe w zakresie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych na rynku pracy, zajęcia dodatkowe umożliwiające uzyskiwanie oraz uzupełnianie wiedzy i umiejętności zawodowych, doskonalenie zawodowe nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu, jak również staże uczniowskie. Wartość inwestycji to ponad 10 mln zł, a dofinansowanie to niemal 9,2 mln zł. 

 

Powiat lubelski 

 

Powiat lubelski będzie realizował projekt, którego celem jest wzrost jakości kształcenia w 5 szkołach zawodowych: Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Bychawie, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Niemcach, Zespole Szkół Rolniczych – Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, Zespole Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach oraz Zespole Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach. Dzieki niemu zostaną zwiększone szanse na zatrudnienie 780 uczniów tych szkół i an rozwinięcie kompetencji ich nauczycieli. Planowane są m.in.: studia podyplomowe i kursy dla nauczycieli, kursy specjalistyczne i kwalifikacyjne dla uczniów, doposażenie bazy dydaktycznej. Wartość projektu to ponad 4,3 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 3,9 mln zł.

 

Powiat kraśnicki

 

Dofinansowano też projekt obejmujący 4 szkoły prowadzące kształcenie zawodowe w Kraśniku: Zespół Szkół nr 3 w Kraśniku – Technikum nr 3, Szkołę Branżową I stopnia w Stopnia w Kraśniku, Zespół Szkół nr 2 w Kraśniku – Technikum nr 2 oraz Zespół Szkół nr 1 w Kraśniku – Technikum nr 1. Głównym celem jest dostosowanie kształcenia zawodowego 536 uczniów do wymagań rynku pracy i podniesienie kwalifikacji 37 nauczycieli. Wartość opiewa na ponad 7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 6,3 mln zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE