Reklama

Reklama

Sukces lubelskiej absolwentki KUL. Anna Wilk nagrodzona za najlepszy debiut naukowy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Sukces lubelskiej absolwentki KUL. Anna Wilk nagrodzona za najlepszy debiut naukowy - Zdjęcie główne

Anna Wilk - absolwentka KUL została nagrodzona za najlepszy debiut naukowy w zakresie najnowszej historii Polski | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Książka absolwentki Katoliciego Uniwersytetu Lubelskie Jana Pawła II zwyciężyła w XII edycji konkursu o Nagrodę im. Tomasza Strzembosza za najlepszy debiut naukowy dotyczący historii najnowszej Polski.

Reklama

Tomasz Strzembosz

 

Tomasz Strzembosz był polskim historykiem, profesorem Katolickiego Uniwesrsytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Instytutu Studiów Polonistycznych Polskiej Akdemii Nauk. Uczestniczył w pracach NSZZ „Solidarność”, był członkiem podziemnej Rady Edukacji Narodowej, uczestniczył w pracach Społecznego Komitetu Wydawnictw Niezależnych, był wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Archiwum Wschodniego, współzałożycielem „Komitetu Upamiętniającego Polaków Ratujących Żydów” oraz działaczem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej . 

 

Nagroda im. Profesora Tomasza Strzembosza

 

Organizatorem Konkursu "Nagroda im. Profesora Tomasza Strzembosza" jest Fundacja im. Tomasza Strzembosza we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas. Wyróżnienie  przyznawane jest corocznie od 2009 roku za najlepszą książkę o najnowszej historii, tj. okresu od wybuchu II Wojny Światowej do 1989 roku. Do wygrania jest 20 tys.zł.

 

Absolewntka KUL nagrodzona

 

Doktor Anna Wilk jest absolwentką historii KUL, a  jej publikacja jest efektem rozprawy doktorskiej przygotowanej pod kierunkiem prof. dra hab. Rafała Wnuka na seminarium z historii XX wieku. Do konkursu została nominowana z czwórką, innych polskich autorów. Ksiązka poświęcona jest głównie dziejom politycznym ludności łemkowskiej. Przedstawia historię społeczności łemkowskiej na Łemkowszczyźnie na tle procesu wyodrębniania jedności grupowej i poszukiwania tożsamości w sytuacji ukraińsko-polskiej rywalizacji o włączenie miejscowej ludności do własnej wspólnoty narodowej lub obywatelskiej.

 

Lauretaka publikowała swoje prace również w takich magazynach jak np. "Biuletyn Ukrainoznawczy", "Pamięć i Sprawiedliwość", "Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989", "Zbiór Humanistyczny". Jej nagrodzona teraz publikacja w lutym została nominowana do VIII edycji konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". 

 

Grono laureatów w różnych konkurasach coraz większe

 

Wilk nie jest pierwszą osobą w Lublinie, która została nagrodzona w konkursie. Pięć lat temu nagrodę dostała dr Ewa Rzeczkowska - obecnie adiunkt w Instytucie Historii KUL. 

 

Z seminarium historii XX wieku w tym roku nagrodzono jeszcze dwie osoby. Pierwszą z nich jest dr Ewa Bukowska-Marczak, która dostała Nagrodę Historyczną w 59. edycji konkursu tygodnika "Polityka" za najlepszy debiut naukowy na podstawie książki „Przyjaciele, koledzy, wrogowie? Relacje pomiędzy polskimi, żydowskimi i ukraińskimi studentami Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym 1918–1939”, (na podstawie pracy doktorskiej napisanej pod kierunkiem dra hab. Mirosława Filipowicza, prof. KUL). Z kolei mgr Jędrzej Piekara zwyciężył w III edycji Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki i Fundacji Kultura Paryska na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z dorobkiem i historią Instytutu Literackiego w Paryżu. Obroniona praca magisterska „Polskie wątki w życiu Michaiła Hellera”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE