Reklama

Reklama

Strajk Kobiet nie zwalnia. W sobotę spacer "Wara od naszych praw!" w Lublinie

Opublikowano: czw, 26 lis 2020 12:16
Autor: | Zdjęcie: JN

 Strajk Kobiet nie zwalnia. W sobotę spacer "Wara od naszych praw!" w Lublinie - Zdjęcie główne

- W patriarchalnym społeczeństwie prawa kobiet były i są stale ograniczane. Władza dokonała zamachu na podstawowe prawa człowieka, ale nie pozostaje to bez reakcji - informują organizatorzy sobotniego spaceru | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości "Wara od naszych praw!" - pod takim hasłem odbędzie się sobotni spacer w ramach Strajku Kobiet, czyli przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. Zacznie się o godz. 16.00 na skwerze 100-lecia Praw Wyborczych Polek i odbędzie się w 102. rocznicę nadania praw wyborczych Polkom.

Reklama

Polki dostały prawa wyborcze jako ósme na świecie
 
W 1918 roku i jednoczesnie po odzyskaniu przez Polskę suwerenności, Polki uzyskały prawa wyborcze. Polska jako ósmy kraj na całym świecie, nadała swoim obywatelkom takie prawa. Stosowny dekret stanowił, że "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” i „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie były: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.
 
"Walka o prawa jeszcze się nie skończyła"
 
W najbliższą sobotę (28 listopada) mijają 102 lata odkąd Polkom udało się wywalczyć prawa wyborcze. Dlatego m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet Lublin, zaprasza na spacer, żeby pokazać że mimo upłynięcia ponad 100 lat walka o prawa jeszcze się nie skończyła, bo od ponad miesiąca w całym kraju trwa Strajk Kobiet. Jest on formą sprzeciwu wobec orzeczenia zdominowanego przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on, że aborcja z powodu ciężkiego upośledzenia płodu jest niezgodna z Konstytucją RP. Od ogłoszenia nieprzerwanie odbywają się protesty, manifestacje i różne akcje społeczne. Strajkujący domagają się m.in. legalnej i bezpiecznej aborcji. 
 
 
- W patriarchalnym społeczeństwie prawa kobiet były i są stale ograniczane. Władza dokonała zamachu na podstawowe prawa człowieka, ale nie pozostaje to bez reakcji. Przypominamy, nigdy, przenigdy nie będziesz szła sama! Nasz spacer dedykowany jest upamiętnieniu herstorii walki o nasze prawa. Jeżeli nie zgadzasz się na jawną przemoc wobec kobiet, którą jest nie tylko ostatnia barbarzyńska decyzja naszych polityków, ale także panująca w naszym społeczeństwie kultura gwałtu przyjdź w sobotę i zademonstruj swój gniew! Nasza walka toczy się ponad pokoleniami, to sprawa każdej osoby, gdyż każda z nas może paść ofiarą przemocy. Walczymy nie tylko dla dobra nas samych, ale także dla bezpieczeństwa i szczęścia przyszłych pokoleń. To jest wojna, która toczy się o przyszłość nas wszystkich! - informują i wyjśsniają organizatorzy na wydarzeniu "Wara od naszych praw!" na  Facebooku.
 
Jednocześnie przypominaą o zbraniu maseczki i zachowywaniu dystansu społecznego - Zapoznaj się też z ABC Demonstranta, odpowiednie przygotowanie pomaga nam skutecznie przeciwstawiać się nieudolnym próbom represji ze strony władzy - dodają, nawiązując do brutalności policji w trakcie warszawskich Strajków Kobiet oraz masowego legitymowania uczestników protestów, w tym również lubelskich.
 
Miejsce spotkania nieprzypadkowe
 
Uczestnicy spotkają się na skwerze 100-lecia Praw Wyborczych Polek, który znajduje się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Krótkiej. Nazwa została nadana w zeszłym roku, czyli w rocznicę pierwszego głosowania Polek. Pierwszy raz mogły one głosować w 1919 roku, gdy odbyły się wybory do Sejmu i Rady Miasta. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE