Reklama

Reklama

Startuje projekt „Polacy zmieniają świat. Innovation Hub”. To inicjatywa m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Opublikowano: ndz, 22 lis 2020 08:00
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Startuje projekt „Polacy zmieniają świat. Innovation Hub”. To inicjatywa m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Zdjęcie główne

Liderem naukowym projektu „Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem” jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekt „Polacy zmieniają świat” zakładający m.in. współpracę polonijnych naukowców i wspierający ich powroty z zagranicy do Polski, jest nową inicjatywą, realizowaną m.in. przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Reklama

Projekt  „Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem” powstał z potrzeby wzmocnienia współpracy biznesowej (głównie dużych polskich firm i spółek Skarbu Państwa) z polskimi naukowcami, inżynierami i wynalazcami pracującymi i mieszkającymi poza granicami Polski. Dzięki temu będą oni mieli umożliwiony rozwój i współpracę z innymi ekspretami oraz instytucjami. Poza tym, inicjatywa ma wyróżnić Polaków, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój światowej nauki i technologii. Projekt ma też wspierać powroty polskich naukowców do kraju w celu wykorzystania ich potencjału naukowego. Wśród działań jest jeszcze promocja wiedzy o wkładzie polskich naukowców i przedsiębiorców w rozwój nauki i gospodarki na świecie.

 

- Dostrzegamy silną potrzebę współpracy z polskimi i polonijnymi naukowcami pracującymi za granicą, chcemy by ich potencjał wpływał również na rozwój polskich badań. Współpraca nauki z biznesem stwarza możliwości wdrażania nowych technologii, a tym samym przyczynia się do zwiększenia dynamiki polskich przedsięwzięć naukowych, które wpływają również na bezpieczeństwo gospodarcze kraju - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. 

 

Natomiast prof. dr. hab. inż. Krzysztof Zaremba - rektor Politechniki Warszawskiej wskazuje, że PW, jako uczelnia badawcza, przywiązuje wielką wagę do współpracy ponad granicami. Zaznaczył, że od ponad 100 lat prowadząc kształcenie w języku polskim i realizując badania na najwyższym poziomie, Politechnika zapewnia kadry dla przemysłu i biznesu na całym świecie.

 

- Jestem przekonany, że umiędzynarodowienie działalności przyczyni się do zacieśniania więzi zarówno z wiodącymi ośrodkami naukowymi, jak i przedstawicielami różnych gałęzi gospodarki - powiedział prof. dr. hab. inż. Krzysztof Zaremba. - Wiedza polskich ekspertów w zestawieniu z programami wspierającymi innowacyjną działalność zyskuje tym samym realną szansę konkurencyjnego działania w otoczeniu społeczno-gospodarczym. 

 

Z kolei Rafał Kiliński - prezes TUW PZUW podkreślił, że spółka daje wsparcie ambitnym projektom naukowym i biznesowym, które stanowią o sile i znaczeniu Polski na świecie.

 

- Naszym celem jest promowanie innowacyjności i nowoczesnych technologii, polskiej myśli technicznej i nauki, przedsiębiorczości i całej gospodarki. Taką szansę daje inicjatywa „Polacy zmieniają świat”. Łącząc siły w szlachetnym projekcie, łącząc Polaków z kraju i z zagranicy, przedstawicieli różnych branż i dziedzin nauki, osiągniemy więcej. Po to, żeby Polacy zmieniali świat na lepsze - zaznaczył Rafał Kiliński.

 

Projekt „Polacy zmieniają świat” ma być też szansą na pozyskiwanie dodatkowych ofert badawczorozwojowych dla polskiego biznesu i konsorcjów; Rozwój nowych obszarów działania i możliwości dla polskich firm i ośrodków naukowych; Ułatwienie nawiązywania kontaktów zawodowych i biznesowych oraz wymianę wiedzy pomiędzy polskimi ekspertami pracującymi poza granicami Polski a polskimi firmami. 

 

Szczegóły projektu zostaną przedstawione w najbliższy wtorek (24 listopada) w trakcie konferencji online.

 

Liderem naukowym projektu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, któremu towarzyszą Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski, w skład którego wchodzą  spółki Skarbu Państwa: Grupa Azoty SA, KGHM Polska Miedź SA, PGNIG SA, PGE Dystrybucja SA, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych PZUW, Enea Operator, LW „Bogdanka”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE