Reklama

Smaki na Wyspie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lubelskie.pl

Smaki na Wyspie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Regionalna, XVI edycja ogólnopolskiego konkursu \"Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów\" miała miejsce 17 lipca br. na \"Wyspie Wisła\" w Stężycy, dokąd przybyło ponad stu wystawców produktów regionalnych z całego województwa lubelskiego. Tłumy zwiedzających mogły popróbować pyszności, których próżno szukać na sklepowych półkach. Bogactwo pieczywa, wędlin, serów, przetworów, soków i nalewek mogło przyprawić o zawrót głowy.

   Za tajemniczo brzmiącymi nazwami niektórych produktów, jak skubaniec, łzy babci, zsiadlaki, smarowidło grochowe czy kotki turtane, kryły się niesamowite smaki i zapachy pochodzące ze wszystkich zakątków naszego regionu. Pomimo deszczowej pogody popularnością cieszyły się także lody o niespotykanych odmianach: marchwiowej, bazyliowej lub buraczanej. Swoimi smakołykami chwaliły się zarówno firmy od lat działające na regionalnym rynku, jak i koła gospodyń wiejskich oraz indywidualni wytwórcy-pasjonaci, dla których odkrywanie lub tworzenie nowych smaków jest fascynującym hobby.


   - Nasze „Smaki\" organizujemy od szesnastu lat, a jednak co roku z zadowoleniem widzę kolejne, nowe produkty, co świadczy o bogactwie tradycji kulinarnych województwa lubelskiego - powiedział marszałek Sławomir Sosnowski, otwierając konkurs. - Rosnąca popularność tego wydarzenia powoduje pojawianie się coraz większej liczby chętnych oferujących prawdziwe skarby odtworzone na podstawie receptur naszych babć, dlatego mam wrażenie, że ten konkurs nigdy się nie skończy i bardzo się z tego cieszę. Obok kiermaszu największą atrakcją był pokaz gotowania forszmaku lubelskiego w wykonaniu marszałka, wspieranego przez specjalistów z restauracji „Koncertowa\" z Lublina.


   Komisje konkursowe pracowały ponad siedem godzin. Jury „gastronomiczne\", oceniające dania obiadowe, obradowało w składzie: Zbigniew Chlaściak, wójt gminy Stężyca, Damian Owczarz, kucharz i znawca kuchni lubelskiej oraz Tomasz Makowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL pod kierunkiem Grażyny Kurpińskiej z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Po degustacji siedemnastu zestawów składających się z zupy lub przystawki oraz dania głównego, jury wydało werdykt: pierwsze miejsce zajął hotel \"Montis&Spa\" z Poniatowej za zupę chmielową oraz żeberka wieprzowe na kaszy z dutkami, drugie - Koło Gospodyń Wiejskich z Janowic za barszcz biały z kapusty kiszonej oraz zawijoki janowickie, trzecie - Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy za zupę zarzucajkę oraz bęcwoły. Wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Kobiet \"Rogowianki\" z Rogowa za borszcz na serwatce z kartoflami oraz piecune brzęcki. Nominację to tytułu \"Perła 2016\" wręczanego co roku podczas targów \"Polagra\" w Poznaniu otrzymały potrawy z hotelu \"Montis&Spa\".


   Nagrody ufundowane przez marszałka województwa lubelskiego wręczyli laureatom: Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego, Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska oraz Katarzyna Kremeś, z-ca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska.


   XVI edycję konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów\" zorganizowali: marszałek Sławomir Sosnowski, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Wyspa Wisła.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE