Reklama

Skaner na przemytników w przyszłym roku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Służba Celna

Skaner na przemytników w przyszłym roku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 21 mln zł będzie kosztował największy w Europie rentgen do prześwietlania wagonów składów towarowych, który ułatwi prace celnikom na przejściu w Terespolu. Właśnie zakończył się pierwszy etap prac budowlanych.

- Na torowisku w pobliżu przejścia granicznego w Terespolu powstała infrastruktura niezbędna do zainstalowania tam największego jak dotąd w Europie urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów towarowych. W skład infrastruktury wchodzi budynek obsługi, bunkier akceleratora, wieże detektorów – informuje Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Zamontowany w budynkach skaner obejmie swym zasięgiem trzy tory i bardzo dokładnie prześwietli zawartość skanowanych składów. – Posłuży do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów, a także skrytek czy dodatkowych elementów konstrukcyjnych wagonów towarowych oraz kontenerów - bez konieczności ich otwierania – dodaje Siemieniuk.

Zamontowanie skanera nastąpi w przyszłym roku. Planowane uruchomienie ma nastąpić do listopada 2016 r. Będzie to trzecie urządzenie tego tupu na polskiej granicy Unii. Dwa podobne urządzenia RTG działają już na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrubieszowie i Medyce.

– Za całość prac, począwszy od opracowania dokumentacji projektowej, poprzez budowę niezbędnej infrastruktury, dostawę i instalację samego urządzenia, aż po przeszkolenie funkcjonariuszy celnych, odpowiedzialna jest firma Nuctech Warsaw Company Limited Sp. z o.o., która została wybrana w postępowaniu o zamówienie publiczne – dodaje rzecznik IC.

Inwestycja zostanie w całości sfinansowana przez Ministerstwo Finansów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE