Reklama

Reklama

Schronisku "Brata Alberta" w Lublinie brakuje pieniędzy? Radna Suchanowska: ośrodek znalazł się w bardzo trudnej sytuacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Schronisku "Brata Alberta" w Lublinie brakuje pieniędzy? Radna Suchanowska: ośrodek znalazł się w bardzo  trudnej sytuacji - Zdjęcie główne

O pomoc dla Ośrodka do władz miasta zwróciła się radna miejska - Małgorzata Suchanowska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radna Suchanowska poprosiła o zabezpieczenie środków finansowych na potrzeby Ośrodka Wsparcia dla Osób Bezdomnych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta. Miasto zapewnia, że robi co może.

Reklama

Ośrodek w trudnej sytuacji

 

Małgorzata Suchanowska (Prawo i Sprawiedliwość) w interpelacji do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina, poprosiła o zabezpieczenie w budżecie na 2021 i uzupełnienie braków w bieżacym budżecie 2020 r. środków finansowych na zadania niezbędne do funkcjonowania w Lublinie schroniska "Brata Alberta" dla bezdomnych. Dzięki temu jej zdaniem będzie możliwa kontynuacja realizacji zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej zgodnie z zawartymi umowami. 

 

- Nadmieniam, że przyznane przez Miasto Lublin dotacje na 2019 rok i 2020 rok nie uwzględniły wzrostu minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które to podwyżki pracownicy obligatoryjnie musieli otrzymać. W związku z tym ośrodek znalazł się w bardzo  trudnej sytuacji, ponieważ przyznane środki musiały zostać przeznaczone na zabezpieczenie wypłat pensji, co spowodowało wprowadzenie drastycznych oszczędności środków przeznaczonych na zakup żywności dla osób bezdomnych - tłumaczy Małgorzata Suchanowska. 

 

 

Miasto robi co może

 

W imieniu prezydenta odpowiedział Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin, podkreślając na wstępie, że że władze miasta w pełni doceniają trud oraz zaangażowanie ze strony lubelskich organizacji pozarządowych w niesienie wsparcia osobom bezdomnym. 

 

- Uznając rolę III sektora w tym obszarze, Miasto Lublin rokrocznie dofinansowuje prowadzenie ośrodków i placówek dla wymienionej grupy beneficjentów. Zlecanie realizacji zadań następuje w trybie otwartych konkursów ofert, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz zgodnie z przyjmowanym przez Radę Miasta Lublin programem współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi jako wspieranie a nie finansowanie, zatem przy udziale środków własnych organizacji - napisał Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin. 

 

Odpowiadając na prośbę radnej, wyjaśnił też, że w tym roku  na realizację działań w zakresie zapewnienia schronienia bezdomnym miasto przeznaczyło łącznie kwotę 2 100 000 zł, w tym na zadania realizowane przez Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta – 433 800 zł (tj. 364 200 zł na dofinansowanie prowadzenia schroniska oraz 69 600 zł na dofinansowanie prowadzenia ogrzewalni). Poza tym, w I półroczu bieżącego roku lubelskie organizacje pozarządowe prowadzące placówki dla osób bezdomnych, w związku z ogłoszonym stanem epidemii, otrzymały dodatkowe środki finansowe w łącznej kwocie 114 914 zł , w tym na rzecz Bractwa przekazano dodatkową dotację w wysokości 29 900 zł. Wojewódzki zwrócił uwagę też na to, że Lublin dofinansowuje cyklicznie działalność kuchni społecznej prowadzonej przez Bractwo, więc przekazuje 25 000 zł rocznie na zakup niezbędnych artykułów spożywczych.  Łączna kwota dotacji na rzecz Bractwa w 2020 r. wynosi 488 700 zł i jest o 23 700 zł wyższa, niż środki przekazane w ubiegłym roku. Wtedy na realizację analogicznych zadań ratusz przekazał Bractwu 465 000 zł dotacji. 

 

- Zapewniam przy tym, że w trosce o lubelskie organizacje pozarządowe rokrocznie analizujemy nasze możliwości budżetowe i w sytuacji dysponowania dodatkowymi środkami wspieramy lubelskie podmioty w miarę posiadanych funduszy. Należy jednak mieć na uwadze, że w samym tylko obszarze pomocy społecznej Miasto Lublin zleca realizację zadań publicznych blisko 40 organizacjom pozarządowym i w równym stopniu winno wsłuchiwać się w ich potrzeby - podsumował sekretarz Wojewódzki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE