Reklama

Rozmawiali o zmianach w prawie pracy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Rozmawiali o zmianach w prawie pracy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy to główny temat ostatniego spotkania Siedleckiej Loży Business Centre Club i przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy. Członkowie stowarzyszenia i pracownicy PIP spotkali się 10 marca w Hotelu Dukat w Białej Podlaskiej.

Zmiany w Kodeksie Pracy ograniczające stosowanie umów na czas określony, nowe zasady wypowiadania umów o pracę oraz zmiany przepisów prawa pracy dotyczące urlopów rodzicielskich, wychowawczych i ojcowskich - o tych zagadnieniach rozmawiano w czwartek 10 marca w Białej Podlaskiej na konferencji Siedleckiej Loży Business Centre Club. Spotkanie poprowadziły pracownice Państwowej Inspekcji Pracy, Ewa Wójtowicz i Danuta Ślipczuk. Odpowiadały one również na pytania i wątpliwości zgromadzonych na sali przedsiębiorców.

Zebrani poruszali tematy związane z ostatnią nowelizacją Kodeksu Pracy i wynikającymi z niej zmianami dotyczącymi zatrudniania i zwalniania pracowników na zasadach umowy o pracę. A zmian w przepisach, które weszły w życie 22 lutego 2016 r. jest naprawdę sporo.

Najważniejsze z nich dotyczą tzw. „zasady 33 i 3”, czyli konieczności zatrudniania pracownika na bezterminową umowę o pracę, w przypadku gdy łączny okres trwania poprzednich umów wyniósł 33 miesiące. W myśl nowych przepisów łączna liczba umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami nie może być większa niż 3. W przypadku, gdy pracodawca będzie chciał zaproponować pracownikowi zawarcie czwartej umowy na czas określony, czy też będzie chciał przekroczyć okres 33 miesięcy zatrudnienia w ramach umowy na czas określony, będzie oznaczało, że pracownik zostanie automatycznie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nowelizacja zdaniem ustawodawcy ma na celu wzmocnienie pozycji pracownika i ustabilizowanie rynku pracy. Do historii mają bowiem przejść sytuacje, w których pracodawca zatrudniał pracownika na umowę o pracę na czas określony na wiele lat.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy wspominali też o tegorocznych zmianach kodeksu pracy, związanych z tematyką urlopu rodzicielskiego, wychowawczego i ojcowskiego. Po nowelizacji przepisów, urlopy te mają być bardziej elastyczne dla pracowników i pomagać łatwiej łączyć pracę z wychowaniem dziecka.

Po oficjalnej części spotkania była również możliwość skorzystania z porad prawnych, oferowanych przez Inspekcję. Stosownych informacji udzielali zainteresowanym Bożena Giersz oraz Michał Pietraszek – pracownicy PIP.

W całości uczestniczyli przedsiębiorcy z terenu powiatu łukowskiego, bialskiego i województwa mazowieckiego. Obecni byli też przedstawiciele władz samorządowych z Międzyrzeca Podlaskiego i Białej Podlaskiej. Natomiast patronat medialny nad całością objęła firma lukasMedia – wydawca portali internetowych na terenie północnej i centralnej Lubelszczyzny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE