Reklama

Rosną estakady

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Rosną estakady - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co otrzyma się jeśli wykorzystanych zostanie 500 ton stali, 9000 metrów sześciennych betonu, 15 000 ton kruszywa i 2000 ton masy bitumicznej? To składniki na przepis, którego efektem jest ogromne zaawansowanie przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. gen. Ducha.

- W tym momencie jest to nasza największa inwestycja drogowa. Skrzyżowanie zostało zaprojektowane w taki sposób, by płynnie przeprowadzić przez nie ruch na kierunku Warszawa - Zamość i uporządkować pozostałe relacje.  W zakres zadania wchodzi przebudowa al. Solidarności na odcinku o długości blisko 900m, przebudowa 425m ul. Generała Ducha wraz z budową 898m drogi serwisowej oraz modernizacja al. Sikorskiego na odcinku 160m. Ponadto, inwestycja obejmuje budowę obiektów inżynieryjnych m.in. dwóch równoległych estakad o długości 100m, które podbiegną nad skrzyżowaniem oraz kładki pieszej o długości 172m na wysokości ul. Kosmowskiej – powiedział Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.


   Od rozpoczęcia inwestycji minęło dokładnie 191 dni. W tym stosunkowo krótkim czasie Skanska, która realizuje tę przebudowę, zdołała wykonać już jedną trzecią całości zadania.


   Najpierw przeprowadzono rozbiórkę północnej jezdni al. Solidarności, ul. gen. Ducha i ul. Północnej. Na taki plac wjechały palownice, które umieściły w podłożu 5500 betonowych pali o łącznej długości prawie 50 kilometrów. Potrzebne do tego było 6200 metrów sześciennych betonu i 85 ton stali. W ten sposób wzmocnione zostało podłoże pod infrastrukturę drogową. Równolegle trwała przebudowa podziemnych sieci: gazowej, wodociągowej, deszczowej oraz przebudowa kolizji z sieciami energetycznymi i teletechnicznymi.


   Po kilku miesiącach efekty prac widać już doskonale na powierzchni. Budowa, na którą składają się także obiekty mostowe, regularnie pnie się w górę. W ciągu trasy głównej "wyrosły" podpory i filary estakady oraz podpory kładki dla pieszych. Wzdłuż skarpy Górek Czechowskich rozciąga się mur oporowy, a na nowym przebiegu ul. gen. Ducha systematycznie pojawia się już nawierzchnia.


- We wrześniu planujemy rozpocząć betonowanie obiektu południowego. Następnie wyjmiemy szalunki i ustawimy je jako konstrukcje pod budowę estakady północnej. Al. Solidarności przebiegająca nad rondem to będą dwie niezależne konstrukcje, dwa niezależne wiadukty. Biorąc pod uwagę zaawansowanie na całości zadania, to osiągnęliśmy 30 procent i nieznacznie wyprzedzamy przyjęty harmonogram – opisywał Radosław Chełmieniewicz, dyrektor kontraktu ze Skanska SA.


   Obecnie najbardziej rzucają się w oczy wspominane szalunki i zbrojenie ustroju nośnego wiaduktu. Tak właśnie powstaje południowa nitka estakady. To ta, którą al. Solidarności pobiegnie nad skrzyżowaniem, a prowadzić będzie ruch od strony Warszawy na Zamość. Te elementy w najbliższym czasie będą betonowane, a obok nich zbrojony będzie ich bliźniak, czyli estakada północna. Będziemy także obserwowali układanie pierwszych warstw konstrukcyjnych na północnej jezdni al. Solidarności, instalację oświetlenia drogowego, montaż słupów ekranów akustycznych i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. gen. Ducha z ul. Północną.


   Przypominamy, że wykonawca zamierza w grudniu tego roku oddać do użytkowania ul. gen. Ducha wraz z drogą serwisową, ul. Północną oraz północną część al. Solidarności. Po przełożeniu ruchu, na południowej części zadania, czyli po stronie al. Sikorskiego zaczną się roboty, które rozpoczną się od rozebrania całej konstrukcji jezdni i wykonania pozostałych sieci podziemnych oraz wzmocnienia podłoża. Przebudowa samej al. Sikorskiego będzie realizowana etapami.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE