Reklama

Chirurdzy drzew. Leczą pomniki przyrody w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Lublin

Chirurdzy drzew. Leczą pomniki przyrody w Lublinie - Zdjęcie główne

Prace pielęgnacyjne i chirurigiczne drzew w Lublinie | foto Urząd Miasta Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie trwają prace pielęgnacyjne i chirurgiczne drzew m.in. pomników przyrody i starodrzewu. Zabezpieczone będą też drzewa, które zostały zniszczone w trakcie ostatnuch burz.

Przedłużają żywotność, poprawiają estetykę

 

Trwają prace pielęgnacyjne, w tym chirurgiczne, kilkudziesięciu drzew rosnących na terenie Miasta Lublin. To wynik przeglądu lubelskich pomników przyrody i okazów starodrzewu, który odbył się jak co roku wiosną, wykonanego przez specjalistę z branży chirurgii drzew.

 

Miejski Architekt Zieleni wyjaśnia, że zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane w starodrzewie polegają głównie na wykonaniu cięć sanitarnych i korygujących koronę, co daje jej prześwietlenie i odciążenie, zabezpieczeniu ubytków i ewentualnej impregnacji środkiem grzybobójczym. Dodaje też, że czasami wykonywany jest drenaż pozwalający na pozbycie się z ubytku wody deszczowej lub zakładana jest siatka ochronna, żeby uniemożliwić wyrzucanie śmieci lub gniazdowanie ptaków, oraz zakładane są wiązania. 

 

- Efektem tych prac jest przedłużenie żywotności drzew, wyeliminowanie zagrożeń oraz poprawa estetyki zieleni miejskiej. Dzięki tym pracom, najcenniejsze okazy lubelskiego starodrzewu będą mogły cieszyć mieszkańców naszego miasta jeszcze przez wiele lat – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

 

Ekipy chirurgów drzew kończą już prace przy leczeniu pomników przyrody  przy ulicach: Bieszczadzkiej, Kasprowicza, Trześniowskiej, Sławinkowskiej, Arnsztajnowej. W najbliższym czasie zajmą się starodrzewem (jeszcze niepomnikowym) na al. Warszawskiej, w okolicach ul. Letniej i Żniwnej oraz w dzielnicy Dziesiąta.

 

Miasto zabezpiecza zniszczone drzewa

 

Miasto prowadzi również prace interwencyjne, żeby zabezpieczyć drzewa, które ucierpiały w trakcie ostatnich burz. Przykładem może być pomnikowa wierzba na Błoniach Zamkowych, która została trafiona piorunem oraz wiele innych drzew okaleczonych przez wichury. Prowadzone prace mają za zadanie zlikwidować zagrożenie, jakie stanowią nadłamane konary czy wypróchniałe ubytki.

 

 

Prace pielęgnacyjne drzew finansowane są ze środków z budżetu miasta (108 tys. zł) przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE