Reklama

Reklama

Radny Brzozowski szuka ul. Zofii Pelczarskiej w Lublinie

Opublikowano: sob, 13 lut 2021 08:33
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Radny Brzozowski szuka ul. Zofii Pelczarskiej w Lublinie - Zdjęcie główne

Radny Brzozowski szuka ul. Zofii Pelczarskiej w Lublinie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny miejski Stanisław Brzozowski poprosił władze miasta o znalezienie ul. Zofii Pelczarskiej. Podkreślił, że znajduje się ona w spisie internetowym ulic Lublina ale, że nie da się wyznaczyć trasy na tę ulicę.

Reklama

Stanisław Brzozowski (Prawo i Sprawiedliwość) w interpelacji do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina zwrócił się z prośbą o pomoc w znalezieniu ul. Zofii Pelczarskiej. Dodał, że znalazł  ją w internetowym spisie ulic Lublina, natomiast nazwa ulicy nie jest aktywna w przeciwieństwie do np.: ulicy Zofii Zagrobskiej. Podkreślił również, że próba wyznaczenia trasy z ul. Poligonowej na ul. Zofii Pelczarskiej też nie daje pozytywnego rezultatu. Wyjaśnił, że ze strony internetowej "Wikipedia" dowiedział się. że Zofia Pelczarska, pierwsza ofiara reżimu komunistycznego została uhonorowana m.in. nazwaniem ulicy w Lublinie jej imieniem i nazwiskiem.

Sama Pelczarska po zajęciu Lublina przez Armię Czerwoną i rozpoczęciu funkcjonowania przez władze podporządkowane PKWN zajmowała się organizowaniem pomocy dla żołnierzy Armii Krajowej aresztowanych przez funkcjonariuszy Resortu Bezpieczeństwa Publicznego i sowieckie organy bezpieczeństwa. Pomagała przygotowując paczki dla więźniów i wypłacając zapomogi rodzinom aresztowanych. W końcu została aresztowana przez kontrwywiad Armii Czerwonej i była torturowana, a w efekcie skazana na karę śmierci i rozstrzelana w podziemiach Zamku Lubelskiego.

- Niewątpliwie Zofia Pelczarska z powodu swojej niezłomnej postawy moralnej jak najbardziej zasługuje na upamiętnienie w formie nazwy ulicy jej imienia i to mającej odpowiednią rangę komunikacyjną. Mam jednak wątpliwości, czy taka ulica w ogóle istnieje w Lublinie - napisał Stanisław Brzozowski. 

Radny zaznaczył też, że jako członek zespołu doradczego ds. Nazewnictwa Placów i Ulic w Lublinie ma obowiązek upominać się o osoby z historii godne upamiętnienia i naśladowania, tym bardziej, że jak poinformował "z niepokojem obserwuję walkę polityczną na tym polu. podczas której niejednokrotnie ścierają się polskie racje z obcymi kulturowo i cywilizacyjnie".

- Niestety zdarza się, że nasza polska racja stanu przegrywa w tych sporach. Nie będę podawał przykładów. ale znam wiele podrzędnych ulic, które mają imiona wielkich bohaterów i wiele arterii dużej rangi, które maja patronów o znacznie mniejszym ciężarze gatunkowym - podsumowuje radny.

Jeszcze nie ma odpowiedzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.