Miliony chrześcijan na całym świecie przygotowywały się do Wielkanocy – dnia, który upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa. To najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Dlaczego?
– Kluczowym słowem jest tu "odkupienie". Każda Wielkanoc to wspominanie tego wielkiego dzieła Pana Jezusa. My tak naprawdę rozumiemy misję Chrystusa dopiero kiedy widzimy jego zmartwychwstanie. Wszystkie inne fakty z jego życia, w tym narodziny i nauki, prowadzą właśnie do tego momentu. To nadzwyczajny fakt w historii, który wiernych powinien napełniać nadzieją
– mówi w rozmowie z nami ks. Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin płockiej kurii, profesor WSD i UKSW.
Kapłan, przytaczając słowa Św. Pawła, przekonuje: "gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara".
– To dlatego te święta są dla nas tak ważne. Zresztą nie tylko dla katolików. Choć daty są różne, to święto zmartwychwstania Chrystusa obchodzą także wspólnoty protestanckie, kościół prawosławny, kościół grecko-katolicki i wiele innych kościołów wschodnich
– dopowiada kapłan.
Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne – szczególny czas dla wierzących
Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień. To czas, który zaczął się w Niedzielę Palmową i trwa do soboty. Jego najważniejszą część stanowi Święte Triduum Paschalne. Uroczyste obrzędy mają miejsce we wszystkich diecezjach w kraju w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
Jak podkreśla ks. Kućko, okres ten od wieków jest dla wiernych czasem przygotowania duchowego, modlitwy, skupienia i pokuty.
– Każdy człowiek potrzebuje się czasem zatrzymać i wejść w to, co wydarzyło się w Jerozolimie. W Wielkim Tygodniu powinniśmy bardziej zaprzyjaźnić się z Ewangelią. W tych dniach, choć w ciągu roku może być z naszą wiarą różnie, warto zbliżyć się do niej bardziej.
Taką okazję do bliskości z wiarą otwiera właśnie Wielki Tydzień oraz uczestnictwo w uroczystych mszach świętych Triduum Paschalnego. – Co roku w tym czasie warto zagłębić się w treści, w Ewangelię i odnaleźć się w tych tajemnicach – zachęca profesor WSD i UKSW.
Kapłan przypomina też, że Wielkanoc to najstarsze święto w historii Kościoła, a więc jego celebrowanie jest najbardziej okazałe.
– W ciągu wieków sposób obchodzenia Wielkanocy i Wielkiego Tygodnia się zmieniał. Ostatnie radykalne zmiany miały miejsce w czasie pontyfikatu Piusa XII i później, kiedy nowy Mszał wprowadził Paweł VI, 50 lat temu – wspomina ks. Wojciech Kućko. – Podstawy są jednak te same: w Wielki Czwartek w wielu kościołach mamy umycie nóg, w Wielki Piątek adorację krzyża, a w Wielką Sobotę czuwania i modlitwy oraz obchody Wigilii Paschalnej.
Duchowny przypomina, że dla osoby wierzącej Wielkanoc nie powinna kojarzyć się tylko ze święceniem pokarmów. – Oczywiście to bardzo ważne, jednak warto, by poza tą tradycją wejść w głąb przeżywania tych dni. Przystąpić chociażby do sakramentu pokuty czy wziąć udział w liturgii Wigilii Paschalnej – radzi na koniec ks. Kućko.
W Wielki Piątek, w Kościele katolickim wierni "łączą się" z Golgotą – z miejscem, w którym zmarł Jezus Chrystus.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.